Česko 1:0 Rakousko

Senátem nejspíš projde školská novela. Pomáhá hendikepovaným žákům

Jednotné závěrečné zkoušky na učilištích a pomoc při začleňování žáků s hendikepem do běžného vzdělávání jsou některé z mnoha změn, které přináší novela školského zákona. Navrhuje ji ministerstvo školství pod vedením Marcela Chládka z ČSSD. Senátoři ji pravděpodobně schválí na schůzi, která dnes začíná. Doporučily už to i výbory pro školství a zdravotnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marcel Chládek | Foto: Filip Jandourek

Usnadnit dětem se sociálním, zdravotním i mentálním hendikepem vzdělávání by podle novely měly třeba speciální učebnice, individuální plány, asistenti nebo tlumočníci do znakové řeči.

„Jsou to také body, která se týkají bezbariérového přístupu pro základní a střední školy, protože ho má pouze malé procento z nich,“ popsal ministr školství Marcel Chládek z ČSSD další opatření, která zákon zavádí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Změny, které by novela zákona do škol přinesla, shrnula Lenka Jansová

Podle místopředsedy výboru pro vzdělávání senátora Milana Peška z ODS ale novela neodpovídá na otázku, kde na zaváděné změny vzít peníze.

„Stejně tak si myslím, že by mohlo být rizikem, když se neuvolní finanční prostředky na všechny záměry, které v tom zákoně jsou, tak by se situace nemusela vůbec zlepšit. Pan ministr mluvil na výboru o jedné až dvou miliardách, takže to nejsou zanedbatelné finanční prostředky,“ řekl.

Nový zákon neupravuje domácí vzdělávání. Podle ministra školství Chládka má plošné umožnění této výuky řadu rizik.

„Jedno z nich je například socializace dítěte a také to může být zneužito extrémními světonázory. Tady podotýkám, že podobný názor je v některých státech v zahraničí, kde i kvůli některým skupinám domácí vzdělávání na druhém stupni nemají,“ vysvětlil.

Zákaz nezdravých potravin

Novela původně vzbudila pozornost i tím, že chce zakázat ve školách prodávat nezdravé potraviny. Zákaz by se týkal i reklamy na ně. Děti by už neměly mít možnost kupovat k svačině balené cukrovinky, klasické bagety nebo slané pochutiny.

„Již se nestane, že by v českých školách byly automaty s nezdravým pitím nebo potravinami. Na podporu zdravého životního stylu a stravování chceme navázat i debatou se školními jídelnami,“ řekl Chládek.

Z vládního návrhu zákona už vypadl registr pedagogických pracovníků, o který do poslední chvíle bojoval ministr Chládek. Říká totiž, že by zabránil tomu, aby se ředitelům škol nabízela spousta pedagogů, kteří chtějí učit třeba češtinu, ale žádný zájemce o fyziku nebo matematiku.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme