Senátem prošel zákon o povinném značení lihu. Tvrdý alkohol by měl být bezpečnější

Stát přitvrdí pravidla pro výrobce a prodejce tvrdého alkoholu. Senátoři totiž schválili zákon o povinném značení lihu. Impulzem k této změně byla metanolová aféra, která propukla loni v září. Kvůli pančovanému alkoholu pak zemřelo 47 lidí, v Česku platila 13 dní prohibice a největší likérky přišly o stovky milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol | Foto: Tomáš Kohout

Pití tvrdého alkoholu by mělo být bezpečnější. Jak to chce stát zajistit? Obchodníci i dovozci budou muset skládat kauce - menší firmy půl milionu, větší milionů pět.

Prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík věří, že zákon pomůže podvody omezit. „Budou ukončeny prodeje v pěti či šestilitrových kanystrech, což byl nástroj černého trhu,“ tvrdí.

Pro zákon hlasovala i senátorka za ČSSD Milada Emmerová: „Ten zákon není ideální, ale jsme rádi, že aspoň nějaký byl přijat,“ říká.

Senátorka za ODS Veronika Vrecionová se při hlasování zdržela. Co jí vadí? „Především ty kauce, kdy to postihne slušné podnikatele,“ myslí si.

Zákon o povinném značení lihu ještě musí podepsat prezident. Senátoři také pohřbili sKarty a neschválili sporné daňové osvobození dividend. Daň z nemovitosti bude podle jejich rozhodnutí stejně jako teď platit prodejce, a ne kupující.

Lenka Jansová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme