Senátní odmítnutí zdravotních reforem může zvrátit sněmovna

První část zdravotní reformy Senátem podle očekávání neprošla. Kritikům vadilo především zavedení nadstandardů ve zdravotní péči, zdaleka se ale nejednalo jen o tento problém. Podle zastánců reformy se ovšem diskuze příliš soustředila na urážlivé výroky a osobní útoky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát ČR

Senát ČR | Foto: Česká televize

O zamítnutí se postarali senátoři z řad ČSSD, lidovců, Severočechů.cz a komunistů. Hlasy ODS a TOP 09 a Starostů tak nestačily. Mezi opozicí rozšířený názor, že se reforma snaží zavést dělení medicíny na tu pro chudé a tu pro bohaté, ale ministr zdravotnictví za TOP 09 Leoš Heger odmítá:

Přehrát

00:00 / 00:00

Daniela Filipiová a Jan Žaloudík komentují rozhodnutí Senátu

„Není snahou současné vlády, ministerstva zdravotnictví ani mou tady zavádět nelidský systém, dramaticky zhoršující možnosti pacientů dostat se k péči, tak jak to bylo mnohokrát předloženo. A není to možné už ani proto, že naše Ústava a Listina jsou mimořádně přísné.“

Rozhodnutí Senátu může zvrátit vládní většina v Poslanecké sněmovně. Pokud novela projde, měla by začít platit od ledna 2012. Opozice už ale ohlásila, že kvůli obsahu novely připravuje stížnost k Ústavnímu soudu.

„Budou k tomu potřeba korekce. Jsem o tom přesvědčen, protože celá řada částí je naprosto nekonzumovatelných,“ je přesvědčen senátor za ČSSD a místopředseda senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Jan Žaloudík.

Diskuze na půdě Senátu byla velmi bouřlivá. Padala slova o přikládání pijavic a pouštění žilou při léčbě hypertenze a ministr Heger byl označen za Koniáše českého zdravotnictví.

„Čekala jsem, že diskuze bude věcná, ale když začaly zaznívat tyto výroky, tak se obávám, že Senát pomalu přijímá sněmovní rétoriku. Diskuze věcnost zcela postrádala a byly to naprosto nesmyslné výroky a útoky. Plně se stavím za to, co zaznělo v příspěvku pana ministra Hegera. Tady rozhodně nedělíme zdravotnictví pro chudé a pro bohaté. Uvědomme si, že dneska už v podstatě nadstandard existuje a existuje tou formou, že pacient přijde s obálkou k lékaři, aby mu implantoval lepší kloub, a my se prostě snažíme touto reformou dostat ty šedé peníze do zdravotního systému,“ uvedla bývalá ministryně zdravotnictví a předsedkyně senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Daniela Filipiová z ODS.

Opozici vadí kromě připlácení na zdravotní péči také to, že firmy budou nejspíše ostře prosazovat své zájmy.

"Vypustili jsme džina z lahve"

„Jde o to, aby garance zdravotní péče nebyla nahrazena pouze garancí připlácení za všechno. Samozřejmě už teď se ve zdravotnictví připlácí kolem 20 procent na léky, se zubní péčí je to 50 procent a podobně. Jde o to, že je potřeba odlišit, za jakých podmínek budou určovány standardy a nadstandardy, protože teď je to bianco šek, je to džin vypuštěný z lahve, ani pan ministr, ani další ho nebudou mít pod kontrolou, bude pro korekci věcí nepoužitelný, ale maximálně zneužitelný. Taková ta malá korupce toho, jestli se lékař na něčem s pacientem domluví, a říkám darebný lékař, protože většina lékařů je velmi solidních, tak bude nahrazena velikánskou korupcí firem, které budou prosazovat věci do standardů a podobně. Teď jsme prostě vypustili džina z lahve bez pravidel a nevíme, co se s tím všechno udá,“ řekl Žaloudík.

Filipiová se ovšem brání. Příprava je podle ní o během na dlouhou trať, protože jednotlivé standardy ze všech oborů medicíny jsou velmi obsáhlé a je jich mnoho. Zdůraznila také, že příprava bude v rukou odborníku a lobbying nedostane prostor.

Rozhodne sám lékař

„Není pravda, že nikdo neví, kdo to bude připravovat. Je to prostě jasná věc, že to budou připravovat jednotlivé odborné společnosti. Chci říct ještě jednu věc, že ještě za mě se hovořilo o tom, že vždycky to bude na zvážení lékaře, protože nikdy ten lékař, i když má sebelepší vyšetřovací metody, neví, co se stane, když takzvaně toho pacienta otevře, když najednou vidí realitu. Tak samozřejmě se může stát, že lékař usoudí, že to co by eventuálně mohlo sloužit jako nadstandardní léčba nebo postup, tak v tomto okamžiku se pro toho daného pacienta stává standardem. Čili je to věc opravdu na úvahu lékaře, který v tom okamžiku rozhoduje, a samozřejmě si to bude muset obhájit. Já v tom opravdu nevidím nic špatného,“ vysvětlila.

Opozice s tímto pojetím nesouhlasí: „Standardy celá léta učíme na vysokých školách a atestují z nich lékaři. S odbornými standardy nemáme problém, s tou variací možností. Problém je s tím, co z toho bude placeno, co z toho nebude placeno. To se moc netýká odborných společností, to se spíš týká pojišťoven. A jednou se budeme muset rozhodnout, jestli máme systém národní zdravotní služby, kde to diktuje třeba ministerstvo, nebo systém pojišťoven, kde to diktují pojišťovny,“ oponoval Žaloudík.

Podle něj ale nedostatky novely nespočívají jen v otázce nadstandardů. „Máme výhrady k tomu guláši, který se dává na stůl,“ dodal.

Věra Pfeifferová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme