Vystrčil by měl zůstat předsedou Senátu, podpoří ho i hnutí STAN. Senátoři TOP 09 se připojili k ODS

Senátoři TOP 09, kteří opustili klub STAN, se dohodli se zákonodárci ODS v horní komoře na společném klubu. Frakce tak bude největší v Senátu. Senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin bude jejím prvním místopředsedou. Klub má nést název ODS-TOP 09, sdělil mluvčí TOP 09 Vladan Vaněk. Předsedou Senátu tak zůstane s největší pravděpodobností Miloš Vystrčil (ODS). Podpoří ho i hnutí Starostové a nezávislí, oznámil jeho předseda Vít Rakušan.

Praha (Aktualizováno: 11:47 14. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Vystrčil

Miloš Vystrčil | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nejpočetnější frakce by měla mít podle zvyklostí hlavní nárok na obsazení pozice předsedy Senátu. A tou se po spojení ODS a TOP 09 stalo právě toto uskupení. Czernin se v pondělí vyslovil pro to, aby v čele Senátu zůstal Miloš Vystrčil (ODS).

Senátoři TOP 09 opustí klub STAN, chtějí posílit vlastní značku. Kam půjdou, zatím není jasné

Číst článek

TOP 09 v letošních volbách zdvojnásobila počet senátorů. K Czerninovi a Herbertu Paverovi přibyli Tomáš Třetina a Jan Grulich. Za TOP 09 jako navrhující stranu byl v minulosti zvolen také místopředseda horní komory Jiří Růžička, který je ale nestraníkem.

Podle dohody z nočního jednání by Czernin a Pavera měli zůstat na svých dosavadních pozicích ve výborech, Grulich se bude zřejmě věnovat školství.

Odchod TOP 09 oslabil početní převahu starostů, kteří s ohledem na výsledek voleb měli šanci utvořit nejsilnější klub, a tím si i nárokovat křeslo předsedy horní komory. Starostové by tak měli mít v klubu 24 členů včetně místopředsedy Senátu za TOP 09 a STAN Růžičky.

Dost hlasů pro zvolení

ODS ve volbách posílila také a měla mít bez zástupců TOP 09 nejméně 21 členů, přičemž novým členem jejich klubu by se mohl stát rovněž nový senátor za Pelhřimovsko Jaroslav Chalupský (za Svobodné). „Rozhodnutí je ale na něm,“ uvedl v úterý Zdeněk Nytra, který byl zvolen předsedou senátorského klubu ODS.

Bendla porazila v Kladně advokátka bez politických zkušeností. ‚Spíše volili značku než jméno,‘ řekl

Číst článek

Senátní frakce ODS a STAN budou mít v povolebním složení horní komory dostatek hlasů k Vystrčilovu zvolení.

Rakušan poukázal na to, že sněmovnu podle něho ovládá populistická většina a prezident Miloš Zeman neplní svou roli a rozděluje společnost. „Tím vším roste důležitost Senátu. Proto není namístě, v podivné a napjaté době, vést personální přetlačování o pozici předsedy. Podpoříme toho, kdo se osvědčil, podpoříme Miloše Vystrčila na funkci předsedy Senátu Parlamentu České republiky,“ napsal.

„Rádi jsme kolegům z TOP 09 pomohli, když neměli dostatečný počet senátorů na vytvoření vlastního klubu. Celostátní politika a nové spolupráce je dovedli do klubu ODS,“ poznamenal k přestupu Rakušan.

Žantovský: Ve druhém kole zvítězil covid. Vztah s developerem byl zjevně cíleně použit proti mně

Číst článek

Zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 jednají o případné koalici pro sněmovní volby v příštím roce. Starostové se domlouvají s Piráty.

Nynější místopředseda Senátu Jiří Růžička, zvolený v minulosti za TOP 09 jako navrhující strany, se podle Rakušana rozhodl setrvat v klubu Starostů. „Náš senátorský klub se pokusí dosáhnout důstojného postavení v Senátu, voliči nám dali velkou důvěru,“ uvedl Rakušan.

Třetí nejsilnější frakcí v Senátu zůstane klub KDU-ČSL a nezávislých. ČSSD ve volbách propadla a zůstanou jí tři senátoři, což na vlastní klub nestačí. ANO v obhajobě mandátů dosáhlo jen polovičního úspěchu a v klubu by mělo mít šest členů. Početně by jej měl předstihnout Klub pro liberální demokracii – Senátor 21, který by měl mít sedm až osm členů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme