Foto: René Volfík, iROZHLAS.cz

Volební vizitky:
šest otázek, stejný časový limit. Poslechněte si odpovědi kandidátů do Senátu

Anna Kottová, Jan Cibulka, Regionální redakce zpravodajství ČRo|

Číst dále

Kdo v říjnu vstoupí do Senátu? Český rozhlas představuje kandidáty, kteří se ucházejí o 27 křesel v horní komoře Parlamentu a zároveň se rozhodli využít nabídku na natočení volebních vizitek. Odpovídali na šest stejných otázek a dostali jednotný časový limit. Na jednom místě si tak snadno porovnáte, kdo usiluje o vaše hlasy. O Senát se letos utká celkem 178 lidí. Senátní volby se uskuteční spolu s komunálními 23. a 24. září. Případné druhé kolo voleb do horní komory bude o týden později 30. září a 1. října.

Český rozhlas oslovil všech 178 kandidátů a kandidátek do Senátu. Někteří z nich ale nabídku na natočení volební vizitky odmítli.

V interaktivní mapě stačí vybrat obvod, který vás zajímá. Zobrazí se vám volební vizitky kandidátů, jejichž součástí je fotka a zvuk s odpověďmi na šest otázek. Server iROZHLAS.cz bude vizitky kandidátů v jednotlivých obvodech doplňovat postupně. Prohlédnout si zatím můžete obvody tmavě modré barvy.

Podoba volebních vizitek je pro všechny kandidáty jednotná. První otázka zní „Proč by lidé měli volit právě vás?“ a na odpověď mají všichni jednu minutu.

Časový limit u dalších pěti otázek je 30 sekund. Kandidáti ho samozřejmě nemusí využít celý, ušetřený čas se ale nepřevádí.

Český rozhlas se dále ptal:


  • Co je podle vás na práci senátora/ky nejdůležitější?

  • Jak byste chtěl/a vysvětlit význam horní komory běžnému občanovi?

  • Jak byste chtěl přispět k tomu, aby se potřeby regionu prosadily v centrální politice?

  • Senátor jako jedinec nebo skupina senátorů můžou předkládat návrhy zákonů. Jaký by byl podle vás třeba?

  • Budete se v případě zvolení věnovat senátorské práci naplno, nebo se budete chtít souběžně věnovat i jiným zaměstnaneckým, podnikatelským, politickým nebo dalším aktivitám?

Kandidáti do Senátu sice všechny otázky předem znali, při natáčení ale museli odpovídat z hlavy a na první pokus. Pokud se ztratili v odpovědi, mohli se vrátit na začátek příslušné věty a zopakovat ji. Nemohli ale mít před sebou připravený text ani poznámky na papíře nebo v mobilním telefonu či tabletu.

Rozhovory s jednotlivými kandidáty se ve vysílání Českého rozhlasu objeví postupně.

Anna Kottová, Jan Cibulka, Regionální redakce zpravodajství ČRo