V boji o Senát triumfovala ODS. Vládní ANO a ČSSD propadly, komunisté z horní komory zmizí

  • Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS. Z jedenácti jejích finalistů bylo zvoleno deset. Celkem tak budou mít občanští demokraté 16 senátorů.
  • To je i předpokládaný počet členů klubu Starostové a nezávislí. Obě frakce usilují o to, aby jako početně nejsilnější klub mohly nominovat předsedu Senátu.
  • Vládní ANO a ČSSD získaly jen po jednom senátorovi, ačkoli ve finále měly 15 adeptů. V horní komoře parlamentu dohromady obsadí 20 křesel z 81.
  • Komunisté v Senátu poprvé za dobu jeho existence zastoupeni nebudou.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 10:50 14. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ODS Petr Fiala po druhém kole senátních voleb ve štábu strany v pražské Truhlářské ulici. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Starostům k 16 senátorům pomohlo šest úspěšných finalistů - kromě čtyř kandidátů nominovaných STAN také staronový senátor Leopold Sulovský (Ostravak) a Herbert Pavera (TOP 09). Získali navíc čtyři křesla, občanští demokraté šest.

Kdo zvítězil ve vašem okrsku? Prohlédněte si nejpodrobnější mapu výsledků druhého kola senátních voleb

Číst článek

Starostům k 16 senátorům pomohlo šest úspěšných finalistů - kromě čtyř kandidátů nominovaných STAN také staronový senátor Leopold Sulovský (Ostravak) a Herbert Pavera (TOP 09). Získali navíc čtyři křesla, občanští demokraté šest.

Lidovci budou mít 15 senátorů. Obhajovali tři křesla, o jeden mandát přišli. Ještě větší propad postihl ČSSD, která ze 13 vítězství dokázala zopakovat jen jedno, a bude tak mít 13 senátorů. Klub senátorů ANO bude sedmičlenný.

Početně nejmenším zůstane Klub pro liberální demokracii - Senátor 21, měl by se ale rozšířit z pěti na šest členů. Kromě Přemysla Rabase jej posílí také Lukáš Wagenknecht (za Piráty).

Frakce mohou ještě posílit

Povolební uspořádání v horní komoře ale bude ještě záviset na tom, zda se případně k některé z frakcí připojí úspěšní nezávislí kandidáti Ladislav Faktor, Jitka Chalánková a Pavel Fischer nebo další zástupci menších stran včetně Marka Hilšera, který byl do Senátu zvolen za své hnutí.

Většina favoritů potvrdila tuto roli, a to včetně prezidentských kandidátů Fischera a Hilšera, rektora brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka (za STAN), místopředsedy Senátu a teplického primátora Jaroslava Kubery (ODS) nebo šéfa senátorů ČSSD a bohumínského starosty Petra Víchy (ČSSD).

Mezi poražené patří předseda lidovců Pavel Bělobrádek, bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) i místopředseda Senátu Jiří Šesták (za STAN) nebo jediná komunistická finalistka Milada Halíková.

Hlasovat v pátek a v sobotu přišlo 16,49 procenta voličů, což je druhá nejnižší účast v dosavadní historii druhých kol senátních voleb.

Podrobné výsledky

Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) nebude mít poprvé od roku 1996 žádného zástupce v horní parlamentní komoře. Její kandidátka na Karvinsku, bývalá poslankyně Milada Halíková prohrála ve druhém kole senátních voleb na Karvinsku s bohumínským starostou Petrem Víchou (ČSSD). Ten se stal zároveň jediným kandidátem vládní ČSSD, který uspěl v letošních senátních volbách.

Mezi kandidáty se jako první do horní komory za Prahu 12 dostal někdejší diplomat a bývalý prezidentský kandidát Pavel Fischer, který se o místo v horní komoře ucházel jako nezávislý kandidát. Ve druhém kole senátních voleb porazil bývalou ředitelku České inspekce životního prostředí Evu Tylovou (za Piráty). 

Uspěl i další někdejší prezidentský kandidát Marek Hilšer za vlastní hnutí nazvané Marek Hilšer do Senátu (MHS). V Praze 2 porazil dosavadního senátora Libora Michálka (za Piráty), který tedy v horní parlamentní komoře končí.

Senátorem za Náchodsko se stal bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS), který porazil končícího předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Na Chrudimsku propadl také exministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), porazil ho starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS).

Senátorské křeslo za volební obvod Teplice naopak obhájil dosavadní senátor a teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS). Ve druhém kole senátních voleb porazil ředitele teplického gymnázia Zdeňka Bergmana.

V Brně zvítězil rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (za STAN). Ve finále podle očekávání porazil bývalého ředitele Českého rozhlasu Brno Jaromíra Ostrého (ANO).

VIDEO: Rozhodnuto, sečteno. Speciál Radiožurnálu a Plusu k výsledkům senátních voleb

Číst článek

V Praze 8 zvítězil někdejší náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht (za Piráty). Ve druhém kole senátních voleb porazil přednostu ortopedické kliniky nemocnice Na Bulovce Pavla Dungla (za TOP 09). Senátorem za Mladou Boleslav se stal tamní primátor Raduan Nwelati (ODS).

Za Chomutov poslali voliči do horní komory ředitele zoologické zahrady ve Dvoře Králové Přemysla Rabase (Senátor 21). Ve druhém kole senátních voleb porazil dnes lékařku Martinu Chodackou (ANO).

Na Rokycansku uspěl starosta Vejprnic Pavel Karpíšek (ODS). Ve druhém kole senátních voleb porazil dosavadní členku horní komory Miladu Emmerovou (ČSSD), která tedy mandát neobhájila.

Senátorem za Domažlicko se stal místostarosta Kdyně a náměstek hejtmana Plzeňského kraje Vladislav Vilímec (ODS), neuspěl senátor Jan Látka (ČSSD). Na Prostějovsku uspěla poslankyně Jitka Chalánková (dříve TOP 09), vyhrála nad dosavadní senátorkou ČSSD Boženou Sekaninovou.

Do horní komory parlamentu byl zvolen bohumínský starosta Petr Vícha (ČSSD). Senátorské křeslo za Jablonec obhájil dosavadní senátor Jaroslav Zeman (ODS). Ostravským senátorem zůstal horolezec a podnikatel Leopold Sulovský (Ostravak).

Na Svitavsku zvítězil náměstek hejtmana Pardubického kraje Michal Kortyš (ODS), na Českobudějovicku podnikatel Ladislav Faktor, jenž se o křeslo v horní komoře ucházel jako nezávislý kandidát. 

Volby znají vítěze. Wagenknecht je nejmladším senátorem v historii, Kubera obhájil potřetí

Číst článek

Novým senátorem za Opavsko se stal starosta Bolatic a bývalý poslanec Herbert Pavera (TOP 09). Novým senátorem za Břeclavsko bude mikulovský starosta Rostislav Koštial (ODS). Na Benešovsku vyhrál místostarosta Říčan u Prahy Zdeněk Hraba (za STAN).

Novým senátorem za Šumpersko se stal ředitel šumperské nestátní neziskové organizace Pontis Miroslav Adámek (ANO).

Letošní finále senátních voleb provázel malý zájem voličů. Hlasovat přišlo v průměru 15,88 procenta voličů. Mezi jednotlivými okrsky byly ale značné rozdíly – někde dorazila jen hrstka voličů, jinde hlásí účast 30 až 40 procent. Zatím nebyly hlášeny žádné větší problémy ani incidenty. Před dvěma lety přišlo hlasovat jen 15,4 procenta voličů, nejméně v historii dosavadních pravidelných obměn třetiny senátorů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme