Senátní volby: Krach ČSSD

První kolo letošních senátních voleb přineslo zklamání vládnoucím sociálním demokratům a radost čtyřkoalici, ODS a komunistům. Zatímco ČSSD bude po druhém kole moci počítat nejvýše s pěti senátory, do druhého kola postoupí 19 kandidátů čtyřkoalice - seskupení KDU-ČSL, Unie svobody, ODA a DEU. Bývalého ministra zahraničí Josefa Zieleniece, který kandidoval za čtyřkoalici, voliči v Praze 4 už v prvním kole zvolili senátorem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poměrně nečekaného úspěchu dosáhla KSČM, jejíž barvy bude v druhém kole voleb hájit osm kandidátů. Úspěšná byla i ODS, neboť do druhého kola voliči vyslali 18 jejích kandidátů. Spolu s ČSSD tak mají teoretickou šanci dosáhnout opět ústavní většiny v Senátu, neboť by mohly získat až 22 hlasů.

Jisté křeslo mají smluvněopoziční strany jen na Mladoboleslavsku, kde proti sobě stanou bývalý federální ministr zahraničí Jiří Dienstbier (za ČSSD) a kandidát ODS Jaroslav Mitlener. V Českých Budějovicích se ve druhém kole utká dosavadní senátor ODS Jiří Pospíšil, který získal 28,43 procenta hlasů, s kandidátem čtyřkoalice Petrem Petrem (KDU-ČSL), kterému dalo svůj hlas 28 procent lidí.

Zklamáním je výsledek prvního kola nepochybně pro předsedkyni Senátu Libuši Benešovou (ODS) vzhledem k tomu, že na Benešovsku získala v prvním kole jen necelou čtvrtinu hlasů, zatímco její rivalka Helena Rögnerová (čtyřkoalice) téměř polovinu. Smutný patrně je i šéf premiérových poradců Miroslav Šlouf, kterého na Chrudimsku předstihli nejen Petr Pithart (čtyřkoalice) a Petr Štěpánek (ODS), ale i komunista Milan Bičík.

Oproti očekávání zaostali také nezávislí kandidáti, z nichž se do druhého kola voleb prosadili jen dva: Jaroslav Komora na Domažlicku a Jaroslav Kubín na Vsetínsku.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme