Senátní volby: Krach ČSSD

První kolo letošních senátních voleb přineslo zklamání vládnoucím sociálním demokratům a radost čtyřkoalici, ODS a komunistům. Zatímco ČSSD bude po druhém kole moci počítat nejvýše s pěti senátory, do druhého kola postoupí 19 kandidátů čtyřkoalice - seskupení KDU-ČSL, Unie svobody, ODA a DEU. Bývalého ministra zahraničí Josefa Zieleniece, který kandidoval za čtyřkoalici, voliči v Praze 4 už v prvním kole zvolili senátorem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poměrně nečekaného úspěchu dosáhla KSČM, jejíž barvy bude v druhém kole voleb hájit osm kandidátů. Úspěšná byla i ODS, neboť do druhého kola voliči vyslali 18 jejích kandidátů. Spolu s ČSSD tak mají teoretickou šanci dosáhnout opět ústavní většiny v Senátu, neboť by mohly získat až 22 hlasů.

Jisté křeslo mají smluvněopoziční strany jen na Mladoboleslavsku, kde proti sobě stanou bývalý federální ministr zahraničí Jiří Dienstbier (za ČSSD) a kandidát ODS Jaroslav Mitlener. V Českých Budějovicích se ve druhém kole utká dosavadní senátor ODS Jiří Pospíšil, který získal 28,43 procenta hlasů, s kandidátem čtyřkoalice Petrem Petrem (KDU-ČSL), kterému dalo svůj hlas 28 procent lidí.

Zklamáním je výsledek prvního kola nepochybně pro předsedkyni Senátu Libuši Benešovou (ODS) vzhledem k tomu, že na Benešovsku získala v prvním kole jen necelou čtvrtinu hlasů, zatímco její rivalka Helena Rögnerová (čtyřkoalice) téměř polovinu. Smutný patrně je i šéf premiérových poradců Miroslav Šlouf, kterého na Chrudimsku předstihli nejen Petr Pithart (čtyřkoalice) a Petr Štěpánek (ODS), ale i komunista Milan Bičík.

Oproti očekávání zaostali také nezávislí kandidáti, z nichž se do druhého kola voleb prosadili jen dva: Jaroslav Komora na Domažlicku a Jaroslav Kubín na Vsetínsku.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme