Tři kandidáti do senátu na Praze 9 nezveřejnili jména dárců kampaně, uvedl dohledový úřad

Tři z deseti kandidátů v doplňujících volbách do Senátu v Praze 9 nezveřejnili seznam dárců na kampaň. Termín jim uplynul první dubnovou půlnocí. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Linda Hrubešová. Dva z kandidátů zveřejnili informace neúplné. Jména chybujících úřad neuvedl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

Volby se uskuteční tento pátek a sobotu. Na konci ledna totiž ze zdravotních důvodů rezignovala senátorka Zuzana Baudyšová (za ANO). 

Hledá se náhradník za Baudyšovou. V Praze 9 se bude začátkem dubna znovu volit do Senátu

Číst článek

Podle přehledu ze stránek úřadu, který zveřejňuje transparentní účty i webové stránky s případnými seznamy dárců, vyplývá, že seznam do termínu chyběl Janu Jarolímovi z ODS, který kandiduje za koalici ODS a KDU-ČSL, dále Evě Sykové z Pro Zdraví a Jiřímu Koskubovi z České Suverenity. Částečně údaje nebyly u Pavla Pešana ze SPD a Petra Šimůnka z KSČM.

Kandidáti měli do pondělní půlnoci povinnost zveřejnit seznam všech fyzických a právnických osob, které jim přispěly na kampaň. Zveřejnit se musí informace o finančních příspěvcích, ale také o těch osobách, které podpořily kampaň nefinančně, tedy poskytnutím zboží, služeb zdarma nebo za cenu nižší než obvyklou.

„Povinnost splnilo pět z celkových deseti kandidátů, kteří se v doplňovacích volbách o senátní křeslo uchází. Další dva zveřejnili pouze dílčí informaci. Tři kandidáti podle našich zjištění své dárce v zákonné lhůtě nezveřejnili,“ uvedl člen vedení úřadu a koordinátor agendy senátních voleb Tomáš Hudeček.

Nezveřejnění informací ve stanoveném termínu v požadovaném rozsahu považuje úřad za přestupek, který podléhá správnímu řízení.

„Úřad podnikne další úkony a může se stát, že vůči některým účastníkům kampaně nakonec řízení nebude zahájeno. Například se může prokázat, že kandidát nedisponoval žádnými dary od fyzických či právnických osob, případně nepřijímal nefinanční plnění,“ dodal Hudeček.

Kvůli tomu, ale i zásadě neveřejnosti správního řízení nemůže úřad poskytnout jména kandidátů.

U fyzických osob se zveřejňují jména a příjmení, datum narození a obec trvalého pobytu. U právnických osob je potřeba uvést název, IČO a adresu sídla.

„Zákon kandidátům ukládá povinnost do přehledu zahrnout i ty podporovatele, jejichž dar teprve kandidát hodlá využít například k úhradě budoucích faktur či pokrytí jiných očekávaných nákladů spojených s kampaní,“ dodala Hrubešová.

Senátorka za ANO Baudyšová rezignovala. Prahu 9 čekají ještě letos nové volby

Číst článek

Do voleb kandidují bezpečnostní ředitel Martin Hrubčík (ANO), starosta Prahy 9 Jan Jarolím z ODS kandiduje za koalici ODS a KDU-ČSL, dalšími senátorskými adepty jsou učitel Petr Daubner (Piráti), předseda České společnosti pro rozvoj bydlení Martin Kroh (TOP 09), živnostník Pavel Pešan (SPD) nebo první místopředseda komunistického ústředního výboru Petr Šimůnek a radní městské části Praha-Vinoř David Smoljak (za STAN).

Dalšími třemi kandidáty z uskupení bez sněmovní účasti jsou Jiří Koskuba (ČS), Eva Syková (Pro Zdraví) a Libor Michálek (Vize).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme