Senátní volby v Praze 10 vyhrála o 132 hlasů Ivana Cabrnochová ze SZ

Senátorkou za Prahu 10 se stala Ivana Cabrnochová ze Strany Zelených. Těsně porazila Janu Duškovou z hnutí ANO. Vítězka nahradí v horní komoře Jaromíra Štětinu, který se letos stal europoslancem za TOP 09. Senátní volby provázela velmi slabá účast.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

místostarostka Prahy 10 Ivana Cabrnochová ve studiu Reginy | Foto: Eva Dvořáková

Cabrnochová využije zkušeností ze své stávající pozice místostarostky. „Zjistila jsem, kolik zákonů obsahuje zádrhele nebo nelogičnosti. Především bych proto chtěla využít svých praktických zkušeností ke zlepšení života. Hodně se chci věnovat úpravám veřejného prostoru, tedy dopravy a stavebnictví obecně.“

Doplňovací volby ve 22. volebním okrsku vyhlásili kvůli bývalému senátorovi Jaromíru Štětinovi z TOP 09, který se stal na jaře europoslancem. Na jeho místě ho proto musí nahradit nový senátor nebo senátorka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Praze 10 proběhlo druhé kolo doplňovacích senátních voleb. S voliči natáčela Veronika Štefanová

Volební místnosti se uzavřely dnes ve 14 hodin. Účast voličů v druhém kole doplňovacích voleb do senátu byla 7 procent, tedy skoro o polovinu menší než v kole prvním.

Nízkou účast voličů potvrdili i členové volebních komisí. V Základní škole U Roháčových kasáren byl v jedné z nich Miroslav Holcman.

„V pátek byla účast 3,5 procenta, dnes asi 1,5 procenta. Za dobu mého členství ve volební komisi byla dnešní účast asi nejslabší, co jsem zažil,“ uvedl Holcman.

Obyvatel Prahy 10 se týkalo i referendum o opravě fotbalového stadionu Ďolíček nebo stavbě nové radnice za víc než půl miliardy korun.

Aby bylo referendum platné, muselo by se ho zúčastnit minimálně 35 procent oprávněných voličů. Celková účast byla ale pouze něco málo přes 4 procenta. Podle některých voličů mohou za nízkou účast na referendu nevhodně položené otázky, kterých referendum obsahovalo celkem sedm.

V říjnu čeká obyvatele Prahy 10 další referendum. Budou v něm mimo jiné rozhodovat o stavbě parkovacího domu.

Veronika Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme