Senátní volby v Praze 11 se opakovat nemusí

Senátní volby v Praze 11 se nemusí opakovat. Senátorem je tak Jan Nádvorník z ODS, který podzimní volby vyhrál. Plénum Ústavního soudu dnes zrušilo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Ten začátkem prosince volby v Praze 11 zrušil, neboť podle jeho verdiktu volební kampaň v tomto obvodu neprobíhala čestně a poctivě a poškodila kandidáta KDU-ČSL Antonína Zápotockého.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud se sochou spravedlnosti | Foto: Jan Rosenauer

Lidovecký kandidát to přičítal údajným lžím a pomluvám, které o něm vyšly formou rozhovoru ve zvláštním čísle radničního zpravodaje sousedních Petrovic. Ústavní soud měl ale dnes jiný názor.

V druhém kole vyhrál kandidát ODS Jan Nádvorník, který získal 55,04 % hlasů. Porazil Petra Jiravu z SNK. Ten od voličů obdržel 44,95 % hlasů. Lidovecký kandidát do Senátu v Praze 11 a starosta Křeslic Antonín Zápotocký těsně nepostoupil do druhého kola. To mu uniklo o 325 hlasů. Zápotocký to přičítal údajným lžím a pomluvám, které o něm vyšly formou rozhovoru ve zvláštním čísle radničního zpravodaje sousedních Petrovic.

Jak tehdy řekl řekl předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, zákon byl porušen: "V takové té horké fázi volební kampaně byly vydány některé tiskoviny, ve kterých byly články o kandidátovi, a ty články byly jednostranně, tendenčně zaměřené a byly určitě způsobilé ovlivnit rozhodnutí potencionálních voličů."

Podle stanoviska Ústavního soudu ale Nejvyšší správní soud chybně vnímal obecní noviny ve stejné kategorii jako třeba plochy pro výlepovou propagaci. Ústavní soudce Jiří Nykodým také zdůraznil, že diskuse v tisku byla motivována rozdílnými názory starostů na místní investice, nikoli sporem dvou senátních kandidátů. Ústavní soud se ale přiklonil k názoru správního soudu, že v novinách byl zneužit anonymní dopis. Nedomnívá se však, že by to postačilo ke zrušení celého výsledku voleb. Podle soudu není dostatečně prokázána souvislost mezi obsahem a distribucí listu a volebním vítězstvím Jana Nádvorníka.

Milan Kopp, Věra Štechrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme