O doplňovací senátní volby na Zlínsku není zájem. Zvolený kandidát v Senátu nahradí Františka Čubu

Velmi malý zájem provázel první den druhého kola doplňovacích senátních voleb v obvodu Zlín, který kromě Zlínska zahrnuje i jižní část okresu Vsetín. Lidé mohli volit v pátek od 14:00 do 22:00. Svůj hlas na řadě míst odevzdalo jen několik procent voličů. Lidé vybírají mezi krajskou radní Michaelou Blahovou (KDU-ČSL) a daňovým poradcem Tomášem Goláněm (SENÁTOR 21), kteří postoupili z prvního kola voleb. Volby pokračují v sobotu.

Zlín (Aktualizováno: 22:58 25. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blahová či Goláň nahradí někdejšího předsedu slušovického družstva Františka Čubu (SPO), který na konci února odstoupil z funkce. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V 74 volebních místnostech ve Zlíně byla před 22:00 volební účast 6,52 procenta. „V prvním kole to bylo ve stejný čas 10,9 procenta," řekl mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

Například ve Valašských Kloboukách, v největším ze sedmi tamních okrsků, dnes odevzdalo svůj hlas jen 4,56 procenta voličů. V okrsku v centru Vizovic dnes volilo 5,47 procenta lidí, uvedla mluvčí radnice Gabriela Netopilová Sluštíková. Blahová volila v pátek brzy po otevření volebních místností, Goláň odpoledne.

Oznamuji rezignaci, vzkázal Čuba do Senátu. Funkci složí prý kvůli 'tlakům' a 'nepříjemným útokům'

Číst článek

Náhrada za Čubu

Blahová či Goláň nahradí někdejšího předsedu slušovického družstva Františka Čubu (SPO), který na konci února odstoupil z funkce. Svůj krok zdůvodnil tlakem, kterému čelil kvůli půldruhého roku trvající absenci v Senátu. Nový senátor bude zvolen jen do konce Čubova šestiletého mandátu, tedy do podzimu 2020, poté se v obvodu uskuteční řádné senátní volby.

Blahová v prvním kole voleb minulý víkend získala 24,18 procenta hlasů, Goláň 18,99 procenta. Volební účast v prvním kole byla necelých 16 procent. Kandidovalo v něm devět lidí, neuspěl například zlínský primátor Miroslav Adámek (STAN), který byl považován za favorita voleb.

Blahová i Goláň dny po prvním kole využili k intenzivní kontaktní kampani, prezentovali se také na sociálních sítích.

V sobotu mohou lidé volit od 08:00 do 14:00. Ve volebním okrsku číslo 78 se volí v 147 okrscích v 57 městech a obcích. Nejvíce okrsků je v krajském Zlíně, a to 74. K volebním urnám může přijít zhruba 108.000 oprávněných voličů.

Při posledních senátních volbách v obvodu Zlín porazil Čuba na podzim 2014 ve druhém kole současnou poslankyni a tehdejší končící senátorku Alenu Gajdůškovou z ČSSD. Volební účast tehdy dosáhla 20,48 procenta. K prvnímu kolu, které bylo spojeno i s hlasováním do obecních zastupitelstev, tehdy přišlo výrazně více lidí, a to 41,96 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme