Výbory se neshodly o podpoře Gerlocha na ústavního soudce. Senát rozhodne příští týden

Senátní výbory se neshodly v podpoře kandidatury Aleše Gerlocha na ústavního soudce. Ústavně právní výbor v úterý doporučil horní komoře nominaci schválit, výbor pro lidská práva ji odmítl. Senát o tom, zda se Gerloch stane členem Ústavního soudu, rozhodne 20. března.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti Gerlochově nominaci se už dříve vyslovili lidovci, TOP 09 nebo představitelé Starostů. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ústavně právní výbor doporučil v tajné volbě nominaci schválit poměrem 7:3. Výbor pro lidská práva ji odmítl v poměru 3:2, řekl novinářům jeho předseda Jiří Drahoš (STAN).

Prezident Zeman nominoval Gerlocha na ústavního soudce. O návrhu rozhodne Senát

Číst článek

Proti Gerlochově nominaci se už dříve vyslovili lidovci, TOP 09 nebo představitelé STAN. Vytýkali mu mimo jiné to, že vystupoval jako advokát prezidenta Miloše Zemana, který ho mezi ústavní soudce navrhl.

Zeman k námitkám uvedl, že jsou ubohé, že on sám ctí Gerlochovu odbornost a považuje ho za uznávanou právní autoritu.

Třiašedesátiletý ústavní právník Gerloch je prorektorem Karlovy univerzity pro akademické kvalifikace. V letech 2006 až 2014 byl děkanem právnické fakulty, nyní tam vede katedry teorie práva a ústavního práva. Je místopředsedou Legislativní rady vlády České republiky. Loni neúspěšně kandidoval do Senátu jako nezávislý v Praze 12.

Nový ústavní soudce má nahradit Jana Musila, který koncem ledna Ústavní soud opustil ze zdravotních důvodů. S Gerlochem jako svým nástupcem souhlasil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme