Senátní výbor navrhuje zrušení regulačních poplatků pro děti do 15 let

Senát zřejmě navrhne zrušení poplatků za návštěvy u lékaře pro děti do 15 let věku. Důchodci i ti starší 65 let by regulační poplatky měli platit dál. Pro obě věkové skupiny se má ale snížit v duchu návrhu ministerstva zdravotnictví ochranný limit z pěti na tři tisíce korun. Senátu to doporučil jeho výbor pro zdravotnictví a sociální politiku s tím, aby změny současného systému platily od 1. dubna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

automat pro platbu regulačního poplatku | Foto: Marián Vojtek

Bez poplatků děti do patnácti let, stejně tak děti v pěstounské péči a nemajetní klienti pobytových ústavů sociální péče. S těmito změnami u platby regulačních poplatků počítá senátorský komplexní pozměňovací návrh zákona o veřejném zdravotním pojištění, který ve středu prošel senátním zdravotním výborem.

Návrh počítá, jak Radiožurnálu řekla předsedkyně výboru, senátorka za ODS Alena Palečková, i se snížením ochranného limitu pro vybrané skupiny: "Ten limit je snížen na 3 000 korun a je snížen jak pro kategorii dětí, tak pro kategorii seniorů nad 65 let a u seniorů se dokonce do tohoto limitu započítávají veškeré poplatky i doplatky."

Výbor chce úpravami nahradit v poslanecké novele zákona o veřejném zdravotním pojištění zrušení poplatků bez náhrady, které ve sněmovně prosadily ČSSD spolu s KSČM.

Sociální demokraté se k tomuto návrhu staví zdrženlivě. zatímco v Senátu mají malou podporu, pro hlasování ve sněmovně budou hledat hlasy pro svůj původní návrh osvobodit od poplatků děti do 18 let, důchodce a sociálně slabé.

Mezi oběma návrhy zatím stojí lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Ten chce se svým stanoviskem počkat až na definitivní podobu zákona, který projde senátem, nový senátní návrh se mu moc nelíbí. Je spíše pro to, aby za děti a důchodce poplatky hradily pojišťovny a za celý recept by se platilo jen 20 korun.

Zrušení poplatků odhlasovala v prosinci Poslanecká sněmovna . Pro zrušení tehdy bylo 97 ze 104 poslanců, kteří hlasovali. Ruku pro zvedli všichni přítomní sociální demokraté a komunisté, přidal se k nim i bývalý poslanec ČSSD Evžen Snítilý.Valná většina koaličních zákonodárců se hlasování nezúčastnila, několik bylo proti. Zdržel se jen lidovec Ludvík Hovorka.

Milan Kopp, Renáta Prátová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme