Senátní výbor pro lidská práva je pro nominaci Koudelky na ústavního soudce

Šance ústavního experta, náměstka ředitele Justiční akademie v Kroměříži a bývalého poslance ČSSD Zdeňka Koudelky stát se ústavním soudcem se dnes zvýšily. Jeho nominaci téměř jednomyslně podpořil senátní výbor pro lidská práva, na rozdíl od odmítavého postoje ústavněprávního výboru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Koudelka | Foto: zdroj: ČT24

Zdeněk Koudelka by mohl nahradit v týmu ústavních soudců Elišku Wagnerovou, které v březnu skončil mandát. Zatím ale senátory příliš nepřesvědčil. Senátoři ústavněprávního výboru ho na začátku dubna po dvouhodinové debatě do funkce nepodpořili. Výsledné slovo ale bude mít hlasování senátorů na schůzi.

Prezident Václav Klaus Koudelku vybral coby znalce ústavního práva. Koudelka byl poslancem ČSSD, členem strany je stále, ale u sociálnědemokratických senátorů jeho navržení do funkce ústavního soudce žádné velké nadšení nevyvolalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda výboru pro vzdělávání Jaromír Jermář komentuje ve Stalo se dnes hlasování, ve kterém se pro Zdeňka Koudelku vyslovilo pět ze šesti členů výboru

Podle senátora za ČSSD a místopředsedy strany Jiřího Dienstbiera jeho spolustraníkům hlavně vadí, že Koudelka ještě jako poslanec ČSSD často využíval takzvané přílepky, tedy spojoval navzájem nesouvisející zákony. Výhrady má i k jeho působení na Nejvyšším státním zastupitelství za doby Renáty Vesecké.

„K jeho minulosti otázky nepadaly. Dotazy směřovaly spíš k záležitostem, které souvisely s činností Ústavního soudu,“ popisuje senátor za ČSSD Jaromír Jermář tajné hlasování, ve kterém se pro Zdeňka Koudelku vyslovilo pět ze šesti členů výboru pro vzdělávání.

Horní komora, kde má ČSSD většinu, o Koudelkově kandidatuře rozhodne příští týden.

„Nedokážu předjímat zda Senát kandidaturu Koudelky schválí. Ta otázka je velice otevřená a náš senátorský klub k tomu nebude přijímat žádné závazné usnesení. Je to volné hlasování a ta volba by měla být tajná,“ podotýká senátor.

Renáta Prátová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme