Senátor Barták opustil Hrad, protože odmítá volit prezidenta veřejně

Nezávislý senátor Karel Barták z klubu KDU-ČSL se v pátek a v sobotu nezúčastnil veřejné volby prezidenta, protože s vybíráním hlavy státu touto formou nesouhlasí. Jak dnes řekl Českému rozhlasu, svůj postoj nezmění ani pro příští volbu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

senátor Karel Barták

senátor Karel Barták | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Barták odešel ze Španělského sálu v pátek večer při prvních pokusech o zvolení budoucího prezidenta. Parlament totiž díky hlasům ČSSD, KSČM, Strany zelených i většiny KDU-ČSL odmítl rozhodovat o prezidentovi v tajném hlasování.

Senátor s veřejnou volbou principiálně nesouhlasí a pokud bude veřejná i příští volba, znovu se jí nezúčastní. "Já samozřejmě chci volit tajně, abych se mohl rozhodnout zcela svobodně," uvedl dnes Barták. Svůj postoj k tajné volbě zdůvodňoval připomenutím svého působení ve funkci děkana lékařské fakulty v letech 1991 až 1997.

"Transformoval jsem lékařskou fakultu s lidmi, kteří byli nějak postiženi bývalým režimem, a řekl jsem, že když budeme o něčem rozhodovat, tak vždycky tajně, protože kdybych někdy řekl veřejně a někdy tajně, tak by se spekulovalo, proč v tomto případě se hlasuje veřejně. Takže jsem řekl, že zásadně o lidech vždycky tajně," zdůraznil Barták.

Nepotvrdil navíc spekulace, že by jednoznačně volil současného prezidenta Václava Klause. "Dokonce si myslím, že se nestane žádná tragédie, když bude zvolen jeden nebo druhý. Já mu s velkou upřímností půjdu stisknout ruku, budu mu přát mnoho šťastných rozhodnutí a stane se mým prezidentem," dodal Barták.

Parlamentu se ve veřejné volbě tento pátek a sobotu prezidenta zvolit nepodařilo. Klausovi chyběl ke znovuzvolení nakonec jen jeden hlas, v každém ze tří kol porazil svého protikandidáta Jana Švejnara. Na Hradě v sobotu při hlasování ve třetím kole chyběli také poslanec ČSSD Evžen Snítilý a lidovecký senátor Josef Kalbáč, oba ovšem ze zdravotních důvodů. Druhá volba hlavy státu se má konat v pátek 15. února.

ODS trvá na tajné volbě a dnes k ní ostatní strany vyzval její místopředseda Petr Gandalovič. Sociální demokraté i zelení jsou stále pro veřejnou volbu. Komunisté chtějí v úterý o dalším postupu diskutovat, ale podle místopředsedy Jiřího Dolejše nevidí důvod, proč by se rozhodli jinak než předtím, kdy dali přednost volbě veřejné. KDU-ČSL má rovněž v úterý jednat na celostátní konferenci a jak vyplynulo z vyjádření jejího místopředsedy Mariána Hoška, bude muset vše opět projednat.

Souhrn zpravodajství z volby prezidenta, fotogalerie i zvukový archiv najdete na speciálním webu Volba prezidenta 2008.

Martin Hromádka, Zdeňka Kabourková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme