Senátor Dryml vystoupil z ČSSD. Povede do voleb kandidátku zemanovců

Senátor Vladimír Dryml opustil ČSSD. Do krajských voleb půjde jako lídr kandidátky za Stranu práv občanů-Zemanovců (SPOZ) v Královéhradeckém kraji. Drymlovi se nelíbí poměry v sociální demokracii. Kritizoval jak korupci v krajích tak to, jak se strana zachovala k Davidu Rathovi po jeho obvinění z korupce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Dryml, | Foto: Alžběta Švarcová

„Vystupuji z ČSSD, abych poukázal na to, co se v ČSSD děje. Abych zburcoval členskou základnu těch prostých členů, kteří v mnohých případech nesouhlasí s tím, co dělá kindermanagement převážně z jižní Moravy z ČSSD v poslední době a jak hazarduje s voliči a levicovou politikou,“ prohlásil Dryml.

Kromě Drymla, který má blízko k prezidentskému kandidátovi za Stranu práv občanů-Zemanovců Miloši Zemanovi a pro jeho kandidaturu už opatřil deset podpisů senátorů, opustila ČSSD také senátorka Jiřina Rippelová. I ona bude v krajských volbách kandidovat za zemanovce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přeběhnutí dvou senátorů ČSSD k SPOZ informovala zpravodajka Věra Masopustová

Čestný předseda SPOZ Miloš Zeman odmítl, že by Rippelová a Dryml byli přeběhlíci: „Jestliže si svůj program zachovám, a to tady před týdnem řekla i paní senátorka Rippelová, pak se o přeběhlictví nejedná, protože, a dovolte mi opakovat můj pravdivý bonmot, senátor Dryml přechází ze sociální demokracie do sociální demokracie.“

Místopředseda ČSSD Michal Hašek reagoval na Drymlův odchod s ulehčením. Senátor podle něj značce ČSSD vědomě škodil a připomínal pověstnou pátou kolonu.

Místopředsedkyně Senátu sociální demokratka Alena Gajdůšková mluví v souvislosti s přestupem Drymla a Rippelové o nenaplněných politických ambicích. Ani jeden z nich se totiž nedostal na kandidátky ČSSD v krajských volbách. Podle Gajdůškové nejde jejím bývalým kolegům o obhajobu sociálně demokratických principů, ale o politickou kariéru.

„ČSSD je hodnotová strana, a jestliže lidé jen proto, že nebyly uspokojeny jejich osobní ambice, odcházejí do jiného politického subjektu, tak by si měli lidé klást otázku, jak silná vazba na hodnoty sociální demokracie u těchto lidí byla. Odpověď je, že osobní ambice převažují,“ říká Gajdůšková.

Zemanovci snižují ČSSD preference

Podle politologa Bohumila Doležala teď čeká sociální demokraty velká debata o tom, co bude dál. SPOZ jim totiž významně snižuje volební preference.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Bohumil Doležal v pořadu Stalo se dnes

„Vznikají tady odštěpené strany zhrzených politických lídrů, kterých se ČSSD z nikoli nepochopitelných důvodů zbavila. Tito lidé sice ideově stojí tam, kde stojí i Sobotkova a Haškova ČSSD, ve skutečnosti jí ale jdou strašným způsobem po krku a zatím se jim to daří,“ říká Doležal.

Jeho slova potvrzuje i průzkumu společnosti Faktum Invenio, podle kterého klesly ČSSD od května preference o tři a půl procenta, zatímco SPOZ překročila magickou hranici 5 procent a ve sněmovně by měla devět křesel.

Vzestup zemanovců ubírá podle Doležala ČSSD hlasy daleko víc než třeba kauza Davida Ratha.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Jan Richter, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme