Senátor Kubera: Financování politických stran je věc morálky, nikoli zákona
Omezení stranických nákladů při volební kampani na 80 milionů ročně prosazují senátoři ČSSD. I s tím počítá jejich návrh novely zákona o sdružování v politických stranách a hnutích. Předloha prošla včera v horní parlamentní komoře prvním čtením.
Jeden z autorů novely, senátor a místopředseda sociálních demokratů Jiří Dientsbier tvrdí, že se tak zajistí průhlednější financování politických subjektů a zároveň zamezí různým korupčním tlakům.
Pro Rádio Česko upřesnil, že novela zákona se snaží řešit několik okruhů věcí. Jedním z nich je způsob financování volebních kampaní.
„Počínaje limity, které by měly být pro volby do sněmovny, do Evropského parlamentu a do krajských zastupitelstev ve výši 80 miliónů za posledních 12 měsíců přede dnem voleb a 3 milióny z každého kandidáta v senátních volbách, ,“ řekl Rádiu Česko senátor za ČSSD Jiří Dienstbier a pokračoval:
Co přinese včera schválená předloha novely zákona o sdružování v politických stranách a hnutích, zkoumala Milada Richterová z Rádia Česko
„Výdaje na kampaň by měly jít ze speciálního účtu, který by měl být pro kampaň založen, a po skončení kampaně by politická strana byla povinná předložit poslanecké sněmovně vyúčtování, jehož součástí by byl i výpis z tohoto zvláštního účtu.“
Důležité podle Dienstbiera je, aby byly jednotlivé položky, vynaložené na kampaň, sledovatelné. Navíc se počítá i s limitem pro jednotlivé kandidáty i ve výši 300 korun ve všech typech upravovaných voleb.
Dalším okruhem je potom oblast darů, které dávají politickým stranám sponzoři. „Zavádíme pravidlo, že je zakázáno poskytovat dary politickým stranám ze strany právnických osob zcela,“ vysvětluje Jiří Dienstbier.
Fyzické osoby budou moci sponzorovat politické strany pouze v případě, že jednají vlastním jménem a dar pošlou ze svého účtu, čili nemohou figurovat jako prostředníci pro někoho jiného.
Novelou zákona o sdružování v politických stran a hnutí se budou dál podrobněji zabývat příslušné senátní výbory.
„Doufám, že podpora bude více než slušná, protože návrh podepsali senátoři ze čtyř politických stran,“ uzavírá Jiří Dienstbier.
Je to populistické gesto, říkají v ODS
Naopak senátoři ODS tento návrh novely zákona kritizují. Podle člena ústavně právního výboru horní komory Parlamentu Jaroslava Kubery předloha nevychází z potřeby zlepšit současný stav a je vysloveně populistická.
„Protože veřejnost na to dobře slyší,“ vysvětlil Rádiu Česko senátor za ODS Jaroslav Kubera motivaci tvůrců novely a konstatuje, že ve volbách se utrácí nepřiměřené množství peněz, aby mohl ten návrh být míněný upřímně.
„Peníze volby nevyhrávají, je to velký omyl politických stran,“ říká Jaroslav Kubera a dodává, že zájem na financování volební kampaně mají zejména třetí, zprostředkovatelské strany jako média a mediální agentury, pro které je to zdroj příjmů.
„Představme si situaci, že budeme mít ten úřad, že budeme mít přijatý zákon, a někomu se nebude líbit výsledek voleb. Co udělá? Zpochybní nějakým způsobem, že vítěz získal nějakým pochybným způsobem peníze a budou z toho opět soudní tahanice o to, zda volby jsou platné nebo ne,“ říká Kubera a dodává, že je to otázka morálky nikoli zákona.
„Určitě by vláda měla připravit nějaké rozumné opatření bez dalších úřadů, poměrně jednoduché, které by zprůhlednilo financování volebních stran, ale tento návrh tím rozhodně není,“ uzavírá Kubera.