Senátor Štětina prý znovu navrhne, aby byl Velký pátek státním svátkem

Senátor za TOP 09 a Starosty Jaromír Štětina plánuje, že znovu navrhne, aby byl Velký pátek státním svátkem. Za tuto myšlenku se v minulosti postavilo více zákonodárců, návrh však nikdy nenašel dostatečnou podporu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Štětina | Foto: Marián Vojtek

Čeští poslanci už Velikonoce slaví. Od včerejška, od Zeleného čtvrtku, mají volno, které si schválili. Aby byl byly tyto dny státním svátkem, a volno tak měli všichni, se jim však nikdy prosadit nepodařilo.

Průkopníkem zavedení státního svátku na Velký pátek i Zelený čtvrtek byl senátor Martin Mejstřík. Návrh novely předložil už v roce 2005.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Květa Moravcová

Po Mejstříkově odchodu ze Senátu se za svátek alespoň na Velký pátek zasazovali Soňa Paukrtová, senátorka za Stranu pro otevřenou společnost a Jaromír Štětina za TOP 09 a Starosty.

„Tady jde také o deklaraci toho, k jakému dědictví se hlásíme. A v každém případě Velikonoce jsou velikým svátkem, které patří k základům naší české kultury,“ uvedl Štětina.

Už před lety však kritici mluvili o tom, že další státní svátek by neúměrně zatížil ekonomiku. Mezi nimi i premiér a předseda ODS Petr Nečas.

„Myslím si, že by bylo správné, aby Velký pátek byl státním svátkem. Na druhé straně má-li bát zaveden další volný den, tak musíme mít odvahu říci, který stávající volný den škrtneme,“ řekl Nečas. Podle něj by měl další volný den dopady do ekonomiky, které si země nemůže dovolit.

Bývalá senátorka za Stranu pro otevřenou společnost Soňa Paukrtová s takovými argumenty nesouhlasila.

„Já si myslím, že ty ekonomické důvody úplně neplatí, protože ten jeden den si lidé stejně většinou berou dovolenou nebo dělají nějaká jiná opatření, aby mohli být se svými rodinami,“ podotkla Paukrtová.

Pro věřící se nic nezmění

To, že by stát zavedením svátku na Velký pátek připomněl hodnoty, na kterých je společnost postavená, si myslí i Jan Balík z České biskupské konference. Pro věřící samotné by se však podle něj nic nezměnilo.

„Každý křesťan bude Velký pátek slavit. Ať tedy bude státním svátkem, nebo nebude, tak si ten svůj denní řád uzpůsobí. Vím, že třeba mnoho věřících lidí si bere na Velký pátek dovolenou,“ řekl Balík.

Přesto chce senátor Jaromír Štětina státní svátek na Velký pátek znovu navrhnout. „Chtěl bych to podat znovu někdy po volbách v příštím roce, abych věděl, jaké je rozložení politických sil a jak silní budou protivníci tohoto zákona,“ uvedl Štětina.

Velký pátek je státním svátkem v řadě evropských zemí s křesťanskou tradicí, například ve Velké Británii, Irsku nebo Španělsku.

Němci mají den k rozjímání. Na Velký pátek se netančí a zavřené jsou i obchody

Číst článek

Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme