Senátor Štětina: Úředníci MV blokují jednání o zákazu KSČM

Úředníci ministerstva vnitra ignorují zadání vlády ohledně návrhu na pozastavení činnosti KSČM. Místo splnění úkolu zadali další čtyři analýzy, podle kterých by Česko případný soudní spor s komunistickou stranou prohrálo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo KSČM v pražské ulici Politických vězňů

sídlo KSČM v pražské ulici Politických vězňů | Foto: Marián Vojtek

Karel Bačkovský, zodpovědný úředník ministerstva vnitra kroky ministerských úředníků obhajuje:

„Návrh na základě toho návrhu pana Štětiny jsme nevypracovali proto, že když jsme ho zhodnotili a když ho jakoby zhodnotili i ti čtyři nezávislí odborníci, tak takovýto návrh by neměl sebemenší naději na úspěch. A vláda je tady nějakým vrcholem moci výkonné. Nese také odpovědnost za vlastní kroky a těžko po ní můžeme chtít, aby dávala nějaké návrhy, které rozhodně nejsou bezvýznamné.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu postavení KSČM mimo zákon sleduje podrobně reportérka Květa Moravcová

Podle Karla Bačkovského nebylo možné navrhnout pozastavit činnost KSČM právě na základě zmíněných analýz: „Návrh musí stát na nějakých reálných základech, musí být odůvodněný a musí být odůvodněný konkrétními důkazy. Prostě musí to souviset s nějakou realitou, která se objektivně stala.“

Úřad měl k dispozici návrh správní žaloby na KSČM, který vypracovala advokátní kancelář Stanislava Němce spolu s osmi senátory v čele s Jaromírem Štětinou.

ČTĚTE TAKÉ: Podle analýzy vnitra vláda nemá šanci zakázat KSČM

Zatímco z tohoto materiálu vyplývá, že je možné postavit komunistickou stranu před Nejvyšší správní soud, z analýz zadaných úředníky ministerstva vnitra plyne pravý opak - a právě výhradně na jejich základě Karel Bačkovský konstatoval, že není možné vypracovat za ministerstvo vnitra návrh na pozastavení činnosti KSČM.

Karel Bačkovský tvrdí, že politology a právníky na zpracování posudků vybíral podle jejich úrovně, vzdělání a podobných ukazatelů. Senátor Jaromír Štětina je naopak přesvědčený, že úředníci je vybrali tak, aby potvrdili jejich dřívější rozhodnutí ohledně případného soudního sporu České republiky s KSČM.

Pozastavení činnosti KSČM je v politických kruzích považováno velmi citlivou záležitost.

Senátor Štětina: Postup úředníků je skandální

Senátor Jaromír Štětina, který řadu let bojuje za posouzení ústavnosti komunistické strany Nejvyšším správním soudem, považuje postup ministerských úředníků za skandální.

„Subalterní úředníci ministerstva vnitra podvedli ministra vnitra, podvedli vládu tím, že místo toho, aby vypracovali požadovaný návrh, nechali vypracovat vybranými „experty“ posudky, které vyzněly, že to není možné udělat. To znamená, že ministerstvo vnitra nesplnilo úkol, který mu zadala vláda,“ konstatuje Jaromír Štětina.

Pro své tvrzení má senátor Štětina oporu ve tři roky staré shodě senátu: „Senát už v roce 2008, celá horní komora vyjádřila podezření, že KSČM porušuje Ústavu České republiky. Nechť tedy rozhodne soud. A nemůže toto rozhodování omezovat nějaký úředník na ministerstvu vnitra,“ říká rozhořčeně Jaromír Štětina.

Senátor Jaromír Štětina už premiérovi Petru Nečasovi navrhl, aby vláda při svém rozhodování, zda podat správní žalobu na KSČM nebo nikoli, vycházela také z návrhu správní žaloby skupiny senátorů a advokátní kanceláře Stanislava Němce. Předseda vlády to senátoru Štětinovi přislíbil.

Kdy bude vláda hlasovat o tom, zda podá na komunistickou stranu správní žalobu, nedokáže nikdo posoudit.

Nelze ani odhadnout, jak budou ministři hlasovat - až na ministry TOP 09, kteří budou hlasovat pro pozastavení činnosti KSČM.

Za zmíněné čtyři analýzy - zadané ministerstvem vnitra - zaplatil stát dohromady 110 tisíc korun.

Ministr vnitra Jan Kubice se k případu nemohl vyjádřit.

Květa Moravcová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme