Finsko 2:2 Slovensko

Senátor Trpák za smrt novorozence nemohl, řekl odvolací soud

Odvolací soud v Hradci Králové zprostil obžaloby senátora za ČSSD a lékaře Pavla Trpáka. Žaloba mu kladla za vinu, že jako lékař nedostatečně pečoval o rodičku a měl podíl na smrti novorozence. Trpák vinu odmítal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Původně si měl senátor odpykat šestiměsíční trest vězení s podmínečným odkladem na jeden rok. Trpák se ale proti rozsudku několikrát odvolal.

Kromě advokáta Trpáka požadoval zproštění obžaloby také státní zástupce. Dospěl k tomu na základě nových znaleckých posudků. Podle hradeckého soudu Trpák při porodu udělal chybu, ta ale nemusela mít přímou souvislost s následnými komplikacemi.

„Není sporu, že obžalovaný rodičku nemonitoroval. Měl monitorovat v průběhu celého porodu, nebo přerušovaně, alespoň po půl hodině. Ale není prokázáno, že by při nesplnění této povinnosti došlo k příčinnému vztahu se způsobeným následkem, jímž byl porod těžce postiženého dítě, které následně zemřelo,“ vysvětlil předseda senátu Jan Šulec.

Horní komora parlamentu vydala senátora trestnímu stíhání v lednu 2009 na základě jeho vlastní žádosti.

Ota Nehasil, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme