Senátoři budou řešit prezidenta. Předpokládám, že další projeví iniciativu, řekl předseda Štěch

Prezident Miloš Zeman prozatím neodvolá z vlády Andreje Babiše. Podle Hradu návrh na odvolání ministra financí a šéfa hnutí ANO porušuje koaliční smlouvu a k odvolání by tak bylo nutné ji zrušit. Věc chce řešit až po návratu z Číny. Premiér Sobotka znovu prezidenta vyzval, aby respektoval Ústavu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Senátu Milan Štěch před budovou Českého rozhlasu na pietním aktu u příležitosti 72. výročí květnového povstání českého lidu a konce druhé světové války.

Předseda Senátu Milan Štěch před budovou Českého rozhlasu na pietním aktu u příležitosti 72. výročí květnového povstání českého lidu a konce druhé světové války. | Zdroj: ČTK

Podle něj odvolá prezident člena vlády, jestliže to navrhne premiér, žádné další podmínky v ústavě nejsou. S tím se ztotožňuje i většina ústavních právníků.

„Předpokládám, že další senátoři projeví určitou iniciativu a já čekám na dnešním organizačním výboru, že může zaznít návrh, abych svolal mimořádné zasedání, například jednání Senátu. Nebo abychom postupovali jiným způsobem,“ řekl Českému rozhlasu Plus předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD.

V pátečním (5. května) prohlášení senátoři sdělili, že jsou připraveni konat. Ze zákona může Senát navrhnout ústavní žalobu na prezidenta. Prohlášení podepsalo 27 senátorů.

K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi. Celkem je senátorů 81.

Tereza Janouškovcová Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme