Senátoři chtějí zrušit registr smluv. 'Není protiústavní,' hájí ho jeho autor Farský

Zhruba třetina senátorů se domnívá, že registr smluv narušuje hospodářskou soutěž v neprospěch firem z veřejného sektoru. Plánují proto do konce října podat ústavní stížnost, kterou by celý zákon zrušili. Radiožurnálu to řekl místopředseda senátorského klubu ČSSD Radko Martínek. Nejnižší počet pro podání stížnosti je 17.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát České republiky (ilustrační foto)

Senát České republiky (ilustrační foto) | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Zákon o registru smluv je podle části senátorů v rozporu s evropským právem - hlavně s pravidly rovnosti hospodářské soutěže. Martínek Radiožurnálu řekl, že znevýhodňuje státní, krajské a další veřejné firmy na úkor těch soukromých. „Jsou vlastně svléknuty do naha, musí říct všechno o sobě, ale jejich konkurence neříká o sobě nic,“ řekl Martínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátoři chtějí napadnout registr smluv u Ústavního soudu

O zrušení nebo alespoň vyškrtnutí některých pasáží zákona chtějí usilovat tři desítky senátorů napříč kluby, s výjimkou hnutí ANO a Starostů a nezávislých. Další zákonodárci podle Martínka zvažují, že svůj podpis připojí. Podat stížnost chce do konce října.

Registr smluv funguje přes rok - podle vlády jde o jedno z hlavních protikorupčních opatření. Státní a další firmy v registru zveřejňují smlouvy nad 50 tisíc korun. Od července platí, že nezveřejněná smlouvu rovná se neplatná.

Snahu zákon zrušit podporuje Svaz měst a obcí. Jeho výkonný ředitel Pavel Drahovzal Radiožurnálu řekl, že obavy senátorů už začínají radnice pociťovat v praxi při jednání s firmami. „Máme do jisté míry možnost si ověřovat v jednáních, že skutečně někdo těch informací využije a snaží se nějakým způsobem tlačit na jiné podmínky, než by standardně dal, kdyby neznal ceny a podmínky z uveřejněných smluv,“ komentoval věc Drahovzal.

Některé státní firmy dostanou výjimku z registru smluv. Senát k novele 'nezaujal stanovisko'

Číst článek

Iniciátor registru, volební lídr hnutí STAN a poslanec Jan Farský Radiožurnálu řekl, že zákon za protiústavní nepovažuje. „Neukládá zveřejnit žádnou smlouvu, které už by nebyla roky veřejná podle zákona o svobodném přístupu k informacím, takže pokud nějaká informace má hodnotu pro konkurenci, tak už si ji mohla dávno vyžádat,“ uvedl Farský.

Drahovzal uvádí, že uveřejnění jedné smlouvy zabere včetně proškrtání citlivých údajů a obchodních tajemství zhruba půl hodiny. Podle Rekonstrukce státu, která se na přípravě zákona podílela, registr smluv hospodářskou soutěž nenarušuje. Připomněla, že poslanci nedávno schválili úlevy ze zveřejňování pro některé státní nebo třeba krajské firmy.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme