Senátoři ČSSD chtějí propuštěným s odstupným vrátit podporu

Vyplacení odstupného by nemělo propuštěné zaměstnance připravit o podporu. To je podstata návrhu skupiny sociálně demokratických zákonodárců, o kterém dnes bude rozhodovat Senát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

ČSSD chce novelou zrušit opatření, podle kterého mají lidé nárok na podporu až po uplynutí doby, která odpovídá výši odstupného. Změnu prosadila vládní koalice v rámci úspor v sociální oblasti.

Místopředseda Senátu a ČSSD Zdeněk Škromach tvrdí, že změna řeší situaci těch, kteří ztratí práci z důvodu organizačních změn.

„Protože všichni ostatní dostávají podporu v nezaměstnanosti už od prvního dne, považujeme za nespravedlivé, aby lidé, kteří ne vlastní vinou jsou propuštěni z organizačních důvodů a dostanou odstupné, si z toho odstupného sanovali podporu v nezaměstnanosti.“

„Ukazují se problémy, například v situaci, kdy odstupné není vyplaceno a ten člověk zůstává naprosto bez příjmů a bez prostředků. A hlavně odchodné je vlastně satisfakce za to, že zaměstnavatel prostě jednostranně ruší podmínky,“ zdůvodňuje návrh Škromach.

Občanský demokrat Pavel Čáslava s návrhem ČSSD nesouhlasí a dodává, že jeho strana pro něj ruku nezvedne.

„Jestliže zaměstnanci při odchodu přísluší odstupné, nebo nějaká jiná forma peněžního plnění, tak si myslím, že není v pořádku, jestliže by souběžně s tím odstupným ještě měl dostávat podporu v nezaměstnanosti.“

„Čili ten původní návrh, který je v zákoně o zaměstnanosti, považuji za správný. S návrhem senátním, bohužel, souhlasit nemůžu,“ říká Čáslava.

Za nadbytečný návrh sociálních demokratů považuje předsedkyně senátorského klubu TOP 09 Soňa Paukrtová.

„Z mého pohledu ta věc je řešena, ti lidé nebudou bez prostředků, a proto mi přijde ten návrh zákona nadbytečný. A to je důvod, proč se zdržím, a myslím, že se zdrží i kolegové z TOP 09,“ uvedla Paukrtová.

mta, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme