Senátoři dali šanci zemědělcům okradeným režimem

Senátoři dali totalitou poškozeným zemědělcům šanci na jejich odškodnění. V zákoně o utajovaných skutečnostech totiž beze změny ponechali část prodlužující dobu, po kterou mohou lidé poškození bývalými JZD žádat náhradu združstevněného majetku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žně

žně | Foto: Jan Rosenauer

Zástupce předkladatele novely, poslanec Unie svobody František Ondruš rozhodnutí senátu oceňuje. Nic na tom nemění, podle Ondruše fakt, že zařazení prodloužené lhůty pro odškodnění je v zákoně o utajovaných skutečnostech nesystémové. "V tomto případě si to musíme vzít jako dluh zákonodárců vůči restituentům a toto byla poslední šance, jak tento dluh napravit. Takže byť je to taková legislativní nečistota, v tomto případě jsem ji podporoval," uvedl.

Jednou ze stovek tisíců poškozených je i paní Gromusová z Prostějova. Ta se rozhodla, že pokud senátoři lhůtu pro odškodnění neprodlouží, zřejmě přijme i částečnou náhradu majetku, kterou ji zatím Zemědělské obchodní družstvo Klenovice nabídlo. "Nabídli mně 40 procent, pak mi nabídli 50, že mi půlku dají teď a pětadvacet příští rok, jenže já jsem jim napsala dopis po poradě s právníkem a navrhli jsme dvě alternativy a oni se jedné té alternativy chytli a budu s nimi pravděpodobně za 14 dní podepisovat smlouvy, že mi dají šedesát procent."

Senát dnes také naprostou většinou hlasů schválil novelu cizineckého zákona. Novela upravuje režim přechodného a trvalého pobytu cizinců ze zemí Evropské unie v souladu s schengenskými dohodami o volném pohybu osob v členských státech. Euronovela by nás tedy měla, podle místopředsedy senátu Přemysla Sobotky z ODS připravit na otevření našich hranic po vstupu do Evropské patnáctky. "Pokud bychom se dostali do standardních schengenských hranic, tak je volný tak jako je dneska volný průjezd všech Evropanů, kteří jsou v Evropské unii, a pro ty ostatní by samozřejmě platily i tvrdší pravidla, ať už se bavíme o vízovém nebo bezvízovém styku," říká Sobotka.

Zákon by měl platit už od ledna příštího roku, ale jeho velká část, která se týká právě cizinců z Evropské unie, vstoupí v platnost až po našem přičlenění.

Senátem naopak neprošel zákon o Komisi pro cenné papíry. Zákonodárcům se totiž nelíbilo, že předloha měla umožnit státu prostřednictvím České konsolidační agentury podpořit dokončení restrukturalizace severomoravských ocelářských firem. Podle vicepremiéra a senátora ČSSD Pavla Rychetského bychom tak ohrozili naši kandidaturu na členství v Evropské unii, protože bychom znemožnili uzavření kapitoly o hospodářské soutěži. "Což je jedna z mála posledních zbývajících kapitol, které by měla Česká republika v tomto roce uzavřít, má-li na podzim být rozhodnutí summitu v Laakenu o tom, že Česká republika zůstává mezi těmi deseti zeměmi, o které se rozšiřuje Evropská unie," uvedl Rychetský.

Markéta Kaclová, Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme