Senátoři dnes budou hlasovat o protikuřáckém zákoně

Senátoři budou pokračovat ve schvalování zákonů. Po včerejším přerušení schůze dnes budou mít na programu například návrh, podle kterého by mohli studenti použít stavební spoření na financování svých studií. Posuzovat budou také novelu protikuřáckého zákona.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouření

Kouření | Foto: Jan Rosenauer

Pokud ji senátoři nevrátí poslancům, brzy bychom si mohli vybrat restauraci podle označení pro kuřáky či nekuřáky. Podle novely by provozovny měly mít zvenku příslušný piktogram.

Senátor za ODS Jaroslav Kubera toto nařízení schvaluje: "Já si myslím, že každý má právo vědět do jaké provozovny vstupuje. Proto souhlasím s tím, že musí být provozovna označena zvenku nikoli zevnitř."

Norma také zpřesňuje místa, kde se kouřit nesmí například zastřešené autobusové zastávky, sankce pro prodejce, kteří prodají alkohol či tabák dětem, a vymezuje, co jsou kuřácké potřeby. Dává také větší pravomoci obcím, aby si na svých akcích rozhodli, zda se tam kouřit bude či ne.

Podle kritiků je ale současná novela protikuřáckého zákona nedokonalá. Například doktorka Eva Králíková z referenčního centra pro léčbu závislosti na tabáku říká, že v novele chybí úplný zákaz kouření v restauracích.

"Všichni vědí, že zákon o nekuřáckých restauracích musí být přijat, protože to je prostě jasné jako facka, je pouze otázkou kdy. Výrobci cigaret se to snaží odsunout, protože ti jediní na tom prodělají," uvedla Králíková.

Doktorka navíc hned dodává: "Ptejme se, koho naši poslanci zastupují, jestli výrobce cigaret nebo 76 procent občanů, kteří si přejí nekuřácké restaurace."

Podle Jaroslava Kubery není úplný zákaz nutný: "Chození do hospody není povinné, to není nemocnice nebo jiná instituce, kde je správné, že je zakázáno kouřit. Nic by ale nebránilo tomu, aby tam byly zřízeny kuřárny, které by neměly nekuřákům vadit."

Důvod vzniku kuřáren vysvětluje primátor lázeňského města Teplice následovně: "Lidé by nemuseli potupně chodit ven v desetistupňových mrazech. Například naši lázeňští pacienti jdou z třicetistupňové teploty vevnitř do mínus deseti stupňových mrazů, což je možná pro ty lázně dobré, protože mají pořád dostatek pacientů."

Senátoři by se také měli zabývat novelou trestního zákoníku, která vrací hranici trestní odpovědnosti zpět na 15 let.

Přečtěte si také:
Senátoři mají rozhodnout o protikuřáckém zákoně
V Turecku začal platit zákaz kouření na veřejných místech
Majitelé restaurací protestují proti zákazu kouření
V chorvatských restauracích a barech začíná platit zákaz kouření
V Bruselu začala kampaň EU proti kouření
Finsko se přidalo k zemím s výrazným omezením kouření na veřejnosti
Portugalsko zakázalo kouření na veřejných místech
Francie zakázala kouření ve veřejných prostorech
Také Itálie zakázala kouření na veřejných místech
Irsko zavedlo absolutní zákaz kouření ve veřejných prostorách
Trestní odpovědnost děti od patnácti nebo od čtrnácti?

Věra Pfeifferová, Jakub Šídlo, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme