Senátoři dnes projednají i kontroverzní revizi Ústavy

Senátoři začnou svou dnešní schůzi projednáním dalšího balíku mezinárodních smluv - dvě smlouvy s Polskem a smlouva s Německem o vzájemné pomoci při katastrofách - a zákona o ochraně svědka v trestním řízení. Horní komora parlamentu se vrátí i k přerušenému jednání o přestupcích zákonodárců. Na programu má i kontroverzní revize Ústavy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátní předloha o přestupcích zákonodárců dává poslancům a senátorům možnost podřídit se běžnému přestupkovému řízení jako každý občan nebo se podrobit řízení mandátového a imunitního výboru své komory. Zatímco čtyřkoaliční senátoři předlohu podporují, zákonodárci ČSSD stejně jako ODS návrh považují za rozšíření imunity ústavních činitelů. Předseda sociálně-demokratických senátorů Ladislav Svoboda pro zákon hlasovat rozhodně nebude, protože by zvýhodnil členy parlamentu oproti jiným obyvatelům.

Senátoři by dnes měli jednat i o kontroverzní revizi Ústavy, která vznikla na návrh ČSSD a ODS. Čtyřkoaliční zákonodárci se chystají změny našeho základního právní dokumentu, které například omezují prezidentské pravomoce, zamítnout.

Ihned po projednání mezinárodních dohod se budou členové horní komory parlamentu věnovat zákonu o zvláštní ochraně svědka v trestním řízení. Jak Českému rozhlasu řekl místopředseda senátu Přemysl Sobotka z ODS, jde o normu, která má širokou podporu napříč politickými stranami. On sám považuje zákon za velmi dobrý a nemyslí si, že bude problém ho schválit.

Senátory čeká i zákon o odpadech. Ten patří do kategorie norem, které nás mají podle senátorky Jitky Seitlové z klubu Unie svobody-ODA přiblížit evropské legislativě. Podle ní se sice podařilo ho napsat, problém ale vidí v obecných formulacích a definicích. Proto se pokusí o to, aby byly některé věci zpřesněny - například výklad pojmů, kompetencí obcí a krajů.

Zákon by pro nás měl znamenat i nové poplatky za odvoz a likvidaci odpadu. Pokud normu schválí senát a podepíše prezident republiky, pak bychom od příštího roku platili za odpad částku až do výše 250 korun za osobu a rok a dalších až 250 korun na osobu a rok za skutečné náklady obce na netříděný komunální odpad. A obě platby jak ve svém bydlišti, tak v místě svého rekreačního objektu.

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme