Senátoři mají rozhodnout o protikuřáckém zákoně

Mezi zákony, o kterých by měli senátoři rozhodnout ještě během červencové schůze je novela protikuřáckého zákona. Ta je zřejmě nejstarší poslaneckou iniciativou současného funkčního období sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kouření | Foto: Jan Rosenauer

Poslanci se na jejím konečném znění dlouho nemohli domluvit. Nakonec si až letos v červnu odhlasovali kompromisní znění. Podle něj si budou moct restauratéři vybrat, jestli bude jejich zařízení kuřácké či nekuřácké, a označí podle toho restauraci nálepkou.

Novela dále zpřesňuje definici veřejných míst, kde se nesmí kouřit, zpřísňuje sankce pro prodejce, kteří podají alkohol či tabák dětem, a nově vymezuje, co jsou kuřácké potřeby. Norma ale nenaplnila očekávání nekuřáků. Úplného zákazu kouření v restauracích se nedočkali.

Podle senátorky Aleny Palečkové (ODS) se jedná alespoň o krůček správným směrem, minimálně tím, že restaurace budou označeny. "Otázkou ale je, kolik majitelů restaurací se odhodlá k tomu, že vylepí nálepku, že je restaurace nekuřácká. Není to špatný krok, ale malý. Když už i Turecko zakázalo kouření, tak jsme skutečně trochu raritou, ale budiž," myslí si Palečková.

Přečtěte si také:
V Turecku začal platit zákaz kouření na veřejných místech
Majitelé restaurací protestují proti zákazu kouření
V chorvatských restauracích a barech začíná platit zákaz kouření
V Bruselu začala kampaň EU proti kouření
Finsko se přidalo k zemím s výrazným omezením kouření na veřejnosti
Portugalsko zakázalo kouření na veřejných místech
Francie zakázala kouření ve veřejných prostorech
Také Itálie zakázala kouření na veřejných místech
Irsko zavedlo absolutní zákaz kouření ve veřejných prostorách

Věra Pfeifferová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme