Senátoři možná vrátí trestní odpovědnost na 15 let

Hranice trestní odpovědnosti se možná vrátí na patnáct let. Původně ji poslanci při projednávání trestního kodexu o rok snížili. Senát ale má na dnešní schůzi hlasovat o návrhu komunistických poslankyň, který vrací tuto hranici zpátky. Schválení normy doporučil i senátní ústavně právní výbor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu | Foto: www.senat.cz

"Já jsem vždycky byla pro to, aby trestní odpovědnost byla až 15 let proto, že s těmi mladistvými je zacházeno jiným způsobem. Ono se to v další fázi týká i hranice pohlavní dospělosti a tam já jsem toho názoru, že hranice má být 15 let," vysvětlila členka ústavně právního výboru, nezávislá senátorka Soňa Paukrtová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pro vrácení hranice trestní odpovědnosti na 15 let zvedne ruku i nezávislá senátorka Soňa Paukrtová

Proti je například senátor ODS Jaroslav Kubera. Podle něj se tak významný zákon nemůže novelizovat tak často a změny by si zasloužily spíš jiné jeho části. "Kromě toho ten spor se nevede ani tak o trestní odpovědnosti, ale o sexuální zralosti, zda od čtrnácti nebo patnácti let. Takové ty vyprávěnky o zneužívání dětí jsou nesmysly," prohlásil Kubera.

Přehrát

00:00 / 00:00

S novelou nesouhlasí senátor ODS Jaroslav Kubera

Pokud by senátoři novelu neschválili byli by od příštího roku za své činy trestně odpovědní už čtrnáctiletí. Mladiství by ale také mohli začít ve čtrnácti letech sexuálně žít. Sexuolog Petr Weiss považuje slučování trestní odpovědnosti a konsensu, tedy zákonem povoleného pohlavního styku za nesmysl. "Zatímco věk konsensu, těch 15 let chránil děti před předčasnou sexualizací, tak snížení věku trestní odpovědnosti bylo zaměřeno přesně naopak, k tomu, aby děti mohly být dřív trestány."

Podle signálů ze Senátu to vypadá, že zákonodárci návrh novely trestního zákoníku většinou podpoří.

Přečtěte si také:
Hranice trestní odpovědnosti nejspíš zůstane na 15 letech
Trestní odpovědnost by mohla zůstat na hranici patnácti let
Senát schválil nový trestní zákoník beze změn
Pospíšil je ochoten vrátit novelou trestní odpovědnost na 15 let
Nový zákoník snižuje trestní odpovědnost z 15 na 14 let
Vláda schválila nový trestní zákoník, snížení hranice trestní odpovědnosti nepodpořila

Jste pro vrácení hranice trestní odpovědnosti ze 14 na 15 let? Hlasujte v naší anketě!

Igor Maňour, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme