Senátoři navrhli usnadnění cesty k předčasným volbám

S návrhem na usnadnění cesty k předčasným volbám do Sněmovny - a to pro případ vládní krize - dnes přišli senátoři. V takzvaném druhém čtení totiž schválili návrh novely Ústavy, který sepsali občanští demokraté. Změna má umožnit poslancům, aby na návrh prezidenta republiky předčasně ukončili své funkční období poté, když by vláda podala demisi a další kabinet by - s ohledem na rozložení politických sil ve Sněmovně - neměl šanci získat její důvěru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Podle navrhované novely by tedy o rozpuštění Poslanecké sněmovny rozhodli sami poslanci. Podobnou, i když o dost rozsáhlejší změnu Ústavy, přitom už jednou Senát před lety schválil. Bylo to ale před volbami, a tak se poslanci k návrhu už tehdy nedostali.

Senátor za ODS Jiří Šneberger přiznává, že důvodem pro "oprášení" novely byla nedávná vládní krize kvůli kauze Stanislava Grosse. Jak ale říká, v budoucnu se to může týkat jakékoli vlády. "Podobná situace může nastat kdykoli a je třeba tuto věc systémově řešit."

Návrh ODS našel pochopení i u šéfa senátní komise pro Ústavu, lidovce Jiřího Stodůlky. "Mně vadí jenom to, že je to jenom velmi malý úsek toho, co by se v Ústavě případně mělo změnit. Ale vzhledem k tomu, že to zapadá do té mozaiky změn, které jsme kdysi už schválili, tak s tím nemám vážnější problém."

Teď se navrhovanou novelou Ústavy bude zabývat Poslanecká sněmovna, pak přijde na řadu ještě jedno hlasování v Senátu.

Předloha rozšiřuje dosavadní ústavní možnosti k vyřešení vládní krize. Ústava nyní umožňuje prezidentovi vyhlásit mimořádné volby do Poslanecké sněmovny například tehdy, když vláda třikrát po sobě nezíská důvěru dolní parlamentní komory, nebo když poslanci do tří měsíců nerozhodnou o zákonu, s nímž kabinet spojil otázku důvěry.

Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme