Senátoři navrhli zakázat propagaci komunismu

Senát navrhl výslovně zakázat propagaci komunismu a nacismu pod trestem až osmi let vězení. Novelu trestního zákona, která by komunistickou stranu přinejmenším přinutila ke změně názvů a dokumentů, podpořili hlavně pravicoví senátoři. Předlohu nyní dostane k projednání Poslanecká sněmovna, kde má většinu levice a podle dosavadních postojů asi těžko umožní její přijetí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Senátu | Zdroj: ČTK

Podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky z ODS ale jde v tuto chvíli především o gesto vůči občanům.

"Je to pro mě symbol, který musí upozornit občany této země, že v této chvíli komunistická strana zůstává stále na svých stranických principech a má tady obrovskou posilu, a tou je premiér Paroubek, který jasně deklaruje a nahlas říká, že s nimi bude hlasovat a že s nimi eventuálně může i vládnout. A je potřeba občanům sdělit, že toto je 15 let po sametové revoluci a že by měli být velmi ve střehu."

Podle premiéra Jiřího Paroubka ale ODS udělala chybu, když právě hlavně její senátoři pomohli zákaz propagace komunismu v horní komoře schválit. KSČM to totiž prý stmelí.

Sociálně demokratický senátor Ladislav Macák je přesvědčen, že poslanci novelu smetou ze stolu. A tvrzení Přemysla Sobotky o údajné spolupráci ČSSD s komunisty odmítá.

"Je tady zkreslován výrok předsedy Paroubka v tom, že jako chce hlasovat s komunisty, ale on řekl pouze v zákonech, které jsou prospěšné pro občany této země - a tam že je ochoten vlastně hlasovat s kýmkoli, takže to není jenom o komunistech. Druhá věc je, že když si vezmeme poslední roky, tak první takovou spolupráci navázali při volbě prezidenta představitelé ODS, při získávání hlasů pro prezidenta."

Předlohu sepsala skupina pravicových senátorů, v čele s nestraníkem Martinem Mejstříkem. Spoluautorkou je i předsedkyně Klubu otevřené demokracie Soňa Paukertová, která je přesvědčená o tom, že komunistická ideologie je protiprávní.

"Já si myslím, že tam existuje rozpor s českou Ústavou, protože česká Ústava jasně říká, že některé demokratické principy jsou nezměnitelné, nezměnitelné jakoukoli většinou. A podstata nacistické i komunistické ideologie je s tímto v rozporu, takže proto ten návrh zákona."

Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme