Senátoři navrhli zakázat propagaci komunismu

Senát navrhl výslovně zakázat propagaci komunismu a nacismu pod trestem až osmi let vězení. Novelu trestního zákona, která by komunistickou stranu přinejmenším přinutila ke změně názvů a dokumentů, podpořili hlavně pravicoví senátoři. Předlohu nyní dostane k projednání Poslanecká sněmovna, kde má většinu levice a podle dosavadních postojů asi těžko umožní její přijetí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Senátu | Foto: ČTK

Podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky z ODS ale jde v tuto chvíli především o gesto vůči občanům.

"Je to pro mě symbol, který musí upozornit občany této země, že v této chvíli komunistická strana zůstává stále na svých stranických principech a má tady obrovskou posilu, a tou je premiér Paroubek, který jasně deklaruje a nahlas říká, že s nimi bude hlasovat a že s nimi eventuálně může i vládnout. A je potřeba občanům sdělit, že toto je 15 let po sametové revoluci a že by měli být velmi ve střehu."

Podle premiéra Jiřího Paroubka ale ODS udělala chybu, když právě hlavně její senátoři pomohli zákaz propagace komunismu v horní komoře schválit. KSČM to totiž prý stmelí.

Sociálně demokratický senátor Ladislav Macák je přesvědčen, že poslanci novelu smetou ze stolu. A tvrzení Přemysla Sobotky o údajné spolupráci ČSSD s komunisty odmítá.

"Je tady zkreslován výrok předsedy Paroubka v tom, že jako chce hlasovat s komunisty, ale on řekl pouze v zákonech, které jsou prospěšné pro občany této země - a tam že je ochoten vlastně hlasovat s kýmkoli, takže to není jenom o komunistech. Druhá věc je, že když si vezmeme poslední roky, tak první takovou spolupráci navázali při volbě prezidenta představitelé ODS, při získávání hlasů pro prezidenta."

Předlohu sepsala skupina pravicových senátorů, v čele s nestraníkem Martinem Mejstříkem. Spoluautorkou je i předsedkyně Klubu otevřené demokracie Soňa Paukertová, která je přesvědčená o tom, že komunistická ideologie je protiprávní.

"Já si myslím, že tam existuje rozpor s českou Ústavou, protože česká Ústava jasně říká, že některé demokratické principy jsou nezměnitelné, nezměnitelné jakoukoli většinou. A podstata nacistické i komunistické ideologie je s tímto v rozporu, takže proto ten návrh zákona."

Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme