Senátoři navrhli změny v přímé volbě prezidenta

Ústavně-právní výbor horní komory dnes těsnou většinou doporučil upravit ústavní novelu o zavedení přímé volby prezidenta. S pozměňovacími návrhy přišla předsedkyně senátní ústavní komise Jiřina Rippelová z ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu 4.8.2011 | Foto: Filip Jandourek

„My nevíme, kdo bude v příštím období přímo voleným prezidentem. Může to být člověk, jehož kampaň bude zaplacena nějakými vlivnými finančními kruhy. Tak si myslím, že tady je na místě velká obezřetnost a myslím si, že by to měl být Senát jako instituce, která neschvaluje rozpočet, která v tomto punktu je relativně nezávislá, aby tato instituce dávala souhlas se jmenováním členů bankovní rady,“ říká Rippelová.

Senátor Jaroslav Kubera (ODS) upozorňuje, že se jedná o zásadní změnu ústavy:

„Nejsem a priory proti přímé volbě, ale trvám na tom, že by si vyžadovala hlubší změnu ústavy, protože je to zásadní změna. To není jen o tom, že si budeme volit prezidenta přímo, týkalo by se to i debatě o tom, jestli potřebujeme dvoukomorový parlament, pokud bude přímo volený prezident, když by některé pravomoci Senátu například mohl převzít. A to říkám s plným vědomím toho, že jsem senátor, takže klidně bych si ten rybník za těchto okolností vypustil.“

Senát jako celek bude o návrhu na zavedení přímé volby prezidenta rozhodovat za týden. Zástupci ČSSD i ODS už dříve deklarovali, že pro přijetí ústavní novely dodají potřebnou většinu.

Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme