Senátoři navrhují, aby Velký pátek byl svátečním dnem

V kalendáři možná přibude jeden sváteční volný den navíc - Velký pátek. Velikonoční volno by se tak prodloužilo na čtyři dny. Navrhují to senátoři v čele s nestraníkem Martinem Mejstříkem. Příslušná novela má zatím podporu většiny zákonodárců horní komory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valdštejnský palác | Foto: Jan Rosenauer

Volno i na velikonoční Velký pátek? Rozhodně, tvrdí senátor Martin Mejstřík. "Já si myslím, že je dobré si připomenout naši tisíciletou historii a kořeny, na kterých tento stát ještě pořád stojí a alespoň verbálně se k nim hlásí."

Někteří senátoři jsou sice proti, třeba Mejstříkův kolega z Klubu otevřené demokracie Jiří Zlatuška. "Mně se nelíbí zvyšování počtu dnů pracovního klidu, přece jenom bych přivítal spíš prohlubování něčeho, co bych nazval pracovní etikou, než hledání důvodů, proč dělat volno."

Většina senátorů ale Velký pátek coby volný sváteční den zatím podporuje. Občanská demokratická strana chce chystané novely zákona využít ještě k jedné změně - aby z kalendáře zmizel Mezinárodní den žen. "Kde jsou takové věci jako oběti holocaustu, oběti komunistického režimu, Pražské povstání, tam významný den, jako je Mezinárodní den žen, prostě nepatří," myslí si senátor Josef Pavlata.

Konečné hlasování o novinkách v kalendáři chtějí senátoři stihnout ještě do prázdnin. Pak novelu dostanou k posouzení poslanci.

Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme