Senátoři nechali projít novelu o krajích

Novela zákona o krajích čeká už jen na podpis prezidenta republiky. Senátoři totiž z taktických důvodů k této normě nepřijali žádné usnesení, neschválili ji ani nezamítli, a novela tak po třicetidenní lhůtě bude odeslána prezidentovi. Novela řeší přechod části kompetencí ze zanikajích okresních úřadů na kraje a je jednou z pěti norem, které se týkají reformy veřejné správy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kraje ČR | Foto: Jan Rosenauer

O tomto postupu rozhodla většina sociálních demokratů a Koalice. Senátoři tak chtějí zajistit, aby nedošlo k zablokování celé reformy veřejné správy, pokud by se jimi zamítnutá novela vrátila znovu do sněmovny.

Tím, že senátoři neschválili vrácení zákona sněmovně, zůstává v předloze i pasáž o tom, že kraje mohou stanovovat pokuty podle majetku provinilce. Přitom z novely o obcích identické ustanovení horní parlamentní komora včera vypustila. Senátoři za ODS chtěli stejně postupovat i nyní, jejich kolegové z ostatních klubů se ale takticky hlasování zdrželi. "Toto ustanovení dělá z projednávaného zákona, který ve své podstatě není špatný, opravdu zrůdnost," řekl Radiožurnálu místopředseda této parlamentní komory za ODS Přemysl Sobotka.

Předseda výboru pro územní rozvoj, lidovecký senátor Jiří Brýdl je ale přesvědčený, že aplikace kontroverzního paragrafu v praxi nehrozí. "De facto toto ustanovení není vůbec konzumovatelné, protože neexistuje mechanismus, kterým by kraj nebo obec mohly zjišťovat majetkovou podstatu toho přestupce. Takže ten návrh je nesmyslný už tím, že je neaplikovatelný." Podle Brýdla bylo podstatné to, aby jeden ze zákonů vztahujících se k reformě prošel.

Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme