Senátoři nejspíš podpoří omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců

Senát se zřejmě na druhý pokus vysloví pro zrušení doživotní imunity. Ústavní novela počítá s tím, že k trestnímu stíhání poslance nebo senátora bude nadále nutný souhlas jeho kolegů. V případě ústavních soudců rozhoduje Senát. Po zániku mandátu už by ale trestnímu stíhání politika nebo soudce nic nebránilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

S omezením imunity už souhlasili v polovině února poslanci. Podle předsedy ústavněprávního výboru Miroslava Antla, který je v Senátu za ČSSD, měla změna platit už dávno.

„Zákon je velice nutný a je přijímán stejně pozdě, protože to loňské zamítnutí bylo vlastně pro Senát velice ostudné,“ potvrdil.

Ke schválení změny je třeba souhlas třípětinové většiny přítomných senátorů. Předseda Senátu Štěch z ČSSD věří, že tentokrát zákon projde.

„Je zcela logické, jestli jsme omezili imunitu u prezidenta republiky, tak ve stejném rozsahu – a to na dobu pouze výkonu mandátu – by se měla upravit i u zákonodárců,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Jana Čermáková se zajímala o názory na omezení imunity zákonodárců

Občanští demokraté se ale pokusí návrh ještě zpřísnit. Šéf jejich senátního klubu Jaroslav Kubera chce, aby se imunita vztahovala jen na projevy v parlamentu.

„Imunita je po dobu mandátu, který někdy v některých případech bývá velmi dlouhý, a může se potom stát, že svědci nějakého takového případu už nebudou mezi živými,“ upřesnil. „To, co se teď navrhuje, je opět polovičaté řešení a neuplyne rok a den a budeme mít na stole imunitu znova,“ dodal.

Podle Transparency International jde o krok správným směrem

S tím nesouhlasí nejen ČSSD, ale například ani právnička Radka Pavlišová z české pobočky Transparency International.

„Daleko závažnější problém spatřuji v tom, že pravomocně odsouzený poslanec či senátor může nadále vykonávat svůj mandát, pokud se jej sám o své vůli nevzdá, a neexistují právní nástroje, jak jej mandátu zbavit,“ upozornila.

Omezení imunity, po kterém už dlouho volá i veřejnost, ale považuje za krok správným směrem. Domnívá se rovněž, že navrhovaná úprava bude odpovídat evropskému standardu.

„Dle našeho názoru je stávající rozsah imunity příliš široký a nevidíme pro něj žádný důvod, protože vlastně de facto znamená doživotní nestíhatelnost poslanců a senátorů, jejichž příslušná komora odepřela s jejich stíháním souhlas,“ přiblížila Pavlišová.

Jana Čermáková, Lucie Husárová 1, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme