Senátoři nezpřísnili zákon o tabákové reklamě

Senát dnes proti očekávání nezpřísnil novelu, která má z veřejných prostranství odstranit tabákovou reklamu. Horní komora nezrušila možnost, aby tabákové firmy mohly sponzorovat motoristické soutěže. Novela tak poputuje k prezidentu republiky ve znění, ve kterém ji přijala sněmovna. Do 1. července příštího roku mají podle novely z ulic a podchodů zmizet například billboardy s reklamou na cigarety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cigarety-stánek

Tabáková reklama má být k vidění v podstatě jen v obchodech s kuřivem. Mimo jiné pak nemá být zaměřena na lidi mladší 18 let a nabádat ke kouření slovy nebo třeba zobrazením kouřících lidí.

Předseda asociace reklamních agentur Jiří Mikeš Radiožurnálu odpověděl na otázku, zda takové omezení reklamy může splnit svůj účel. "No, když se podíváte na ty statistiky zemí, kde je povolená tabáková reklama a kde není, tak ta tendence je k tomu, že lidé přestávají kouřit, protože nejsou hloupí a ta osvěta prostě působí. Mne mrzí to, že vždycky něco předbíháme. Ta nová direktiva o tabáku v Evropské unii byla projednávána před pár dny a my už jsme si udělali zase nový zákon, takže my svým způsobem předbíháme Evropskou unii. Já si myslím, že bychom měli počkat na tu novou direktivu."

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme