Senátoři o dalším kroku k reformě veřejné správy

Lidé by si pro sociální dávky měli zatím dál jezdit na okresy - tvrdí senátoři. Pravomoci rušených okresních úřadů by se měly převést ke konci roku na kraje a na dvě stovky vybraných obcí, takzvaných malých okresů. Senát chce ale vytvořit dostatečný časový prostor pro to, aby se náročná agenda spojená s dávkami státní sociální podpory na malé okresy bezproblémově převedla. Novelu s 16-ti úpravami vrací tedy zpátky do rukou poslanců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát | Foto: Senát ČR

Z balíku zákonů k závěrečné fázi reformy zatím senátem prošel jediný a sice novela o krajích. Po třiceti dnech o ní rozhodne prezident republiky. Ostatní 4 normy se senátoři rozhodli vylepšit. Dnes budou hlasovat o celé řadě pozměňovacích návrhů k velké kompetenční novele. V ní například chtějí odložit přechod agendy státní sociální podpory ze zanikajících okresních úřadů na pověřené obce o jeden a čtvrt roku.

Zatímco sociální demokraté a koalice reformu veřejné správy podporují, ODS je s výsledkem práce Ministerstva vnitra nespokojena. Většina senátorů napříč politickým spektrem se ale shodne na tom, že zásadní změna našeho územněsprávního uspořádání má řadu nedostatků, které bude potřeba novelami dolaďovat.

Naše okresní úřady skončí k poslednímu prosinci letošního roku. O vrácených zákonech přechodu jejich kompetencí na kraje a obce by měli poslanci hlasovat ještě těsně před volbami.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme