Senátoři o nové ústavním soudci a podpoře podnikání

Senátoři dnes mají schvalovat zákon o podpoře podnikání, nového ústavního soudce, ale také nové pravomoci pro vězeňskou službu. Dozorci budou moci podle něj například pronásledovat uprchlé vězně i za branami věznice. Senát má rozhodnout také o tom, jestli bude moci být padělané zboží místo likvidace použito na humanitární účely. Obě normy patří k předlohám, jejichž projednáváním horní komora zahájí svou prosincovou schůzi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo Senátu | Foto: Jan Rosenauer

Prvním bodem prosincové schůze senátorů by měl být poslanecký návrh na podporu podnikání. Předloha počítá s tím, že ze tří stávajících agentur pro podnikání by vznikl CzechInvest, který by se staral o peníze z Evropské unie pro drobné a střední podnikatele. Zatímco senátoři ODS návrh podporují, místopředseda lidovců v senátu Jiří Stodůlka je k podobným agenturám obecně skeptický. Ale zároveň evropské finanční prostředky drobným živnostníkům rozhodně přeje. "Já příliš nevěřím v nějakou spásnost těchto agentur, ale na druhou stranu už žádná velká revoluce nebude, takže po malých krůčcích se dobreme k tomu, co slibujeme ve volebních programech všichni a již dlouho."

Senát se bude zabývat i novelou zákona o České obchodní inspekci, která umožňuje využití zabaveného padělaného zboží k humanitární pomoci. Schválení předlohy by mělo v senátu projít hladce, protože zákonodárci ze všech politických klubů soudí, že lépe než padělané zboží spálit je ho využít pro potřebné. Radiožurnálu to potvrdil i místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS. "Umožňuje nakládat se zabavenými výrobky, značkovým zbožím, které neodpovídá. Jednoduše zabavené zboží na vietnamských tržištích nebo kdekoli jinde je možné vyžít pro humanitární účely a ne pálit, jako to bylo doposud. Já myslím, že je to dobrý návrh zákona a měl by projít."

Už dnes by měli senátoři také potvrdit nového ústavního soudce. Na návrh prezidenta Václava Klause totiž bude horní komora parlamentu projednávat kandidaturu advokáta a odborníka na majetkové právo Jiřího Nykodýma. Ten ve výborech senátu dostal minulý týden jednomyslnou podporu. Zákonodárci totiž oceňují jak jeho odborné kvality, tak i morální a politické předpoklady. Nezávislá senátorka Václava Domšová, která je v ústavně-právním výboru zpravodajkou všech prezidentových kandidátů do Ústavního soudu, si pochvaluje, že senát začíná s Hradem nacházet shodu v názoru na podobu této brněnské instituce. "My jsme vždycky v termínu se vyjadřovali k návrhům pana prezidenta. To, že jsme někdy ty jeho žádosti neschválili, je výsostné právo senátu. Šlo jen o ty kandidáty. To, že pan prezident bude posílat takové kandidáty, jako je pan doktor Nykodým, bude jedině dobře."

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme