Senátoři odmítli pomalejší růst penzí, poslanci je ale zřejmě přehlasují

Návrh na nižší růst penzí Senátem podle očekávání neprošel. Pro zamítnutí vládního návrhu hlasovali 39 senátorů, proti jich bylo 10, jeden se zdržel. Předloha je součástí balíku úsporných opatření, kterými chce vláda v příštích letech snížit schodek státního rozpočtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodce krmí v parku holuby | Foto: Reuters

Vláda navrhuje, aby důchodci dostávali v příštích třech letech penze navýšené o třetinu růstu cen a o třetinu růstu reálných mezd. Opatření má vést ke snížení schodku státních rozpočtů. Za tři roky by měl stát uspořit celkem 47,7 miliardy korun.

Senátorka klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová chápe špatnou situaci starších lidí, stát ale podle ní nemá jinou možnost.

„Nižší valorizace důchodů vyplývá z celkové ekonomické situace. Přikračují k tomu všechny státy. Všude dělají opatření proto, že se chtějí vyvarovat situaci, kdy by třeba museli důchody zmrazit úplně,“ vysvětluje Paukrtová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Debatu o nižší valorizaci penzí shrnuje redaktorka Květa Moravcová

Senátor ČSSD Zdeněk Škromach to ale vidí přesně opačně: „Já myslím, že vláda spoléhá na to, že senioři jsou už trošku slabší skupinou, která většinou moc nedemonstruje a nestávkuje.“

Pomalou valorizaci penzí kritizují i někteří lidovci. Podle jejich senátora Václava Koukala nemají starší lidé možnost nijak si přivydělat.

„Nejsou jasná pravidla, jak se bude valorizace dělat. Tam se předpokládá se jakýsi nárůst ekonomiky ČR. Druhý z důvodů je, že se nedomníváme, že by důchodci vzhledem k tomu, jak roste DPH, nájmy, vodné, stočné, cena odpadu, aby proti tomu šly dolů jejich příjmy, které jsou omezené,“ míní Koukal.

Pokud bude novela platit, průměrný důchod by se v příštím roce zvýšil jen zhruba o 156 korun, místo původně očekávaných 428 korun. Průměrný důchod je nyní zhruba 10 550 korun.

Proti pomalejší valorizaci důchodů protestovalo koncem května v Praze asi 1200 seniorů i postižených. Premiér Petr Nečas jim však tehdy vzkázal, že současné tempo zvyšování důchodů je neudržitelné. Připomněl také, že Česko je jednou z mála zemí, kde penze i v době krize rostou.

Květa Moravcová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme