Senátoři ODS chystají další ústavní stížnost v souvislosti s Lisabonskou smlouvou
K Ústavnímu soudu poputují ze Senátu v souvislosti s Lisabonskou smlouvou hned dvě stížnosti. Sestavila je skupina senátorů ODS doplněná několika jejich nezávislými kolegy. Do tří týdnů by měla do Brna odejít žádost o posouzení, zda je smlouva v souladu s ústavním pořádkem ČR. Příští týden pak chtějí odeslat stížnost na novelu jednacího řádu obou komor parlamentu, takzvaný zákon o vázaném mandátu.
Co by měl Ústavní soud na jednacím řádu změnit, vysvětlil Radiožurnálu za autory stížnosti senátor ODS Jiří Oberfalzer: "Základním smyslem je dosáhnout toho, aby byl změněn zákon o takzvaném vázaném mandátu. Čili jednací řád Senátu a Poslanecké sněmovny tak, aby souhlas parlamentu s případným přesunem práv, kompetencí z české vlády na Evropskou unii byl vždy vyslovován ústavní většinou." (Ústavní většina vyžaduje souhlas tří pětin všech členů sněmovny či Senátu - pozn. redakce).
Podle senátorky za ČSSD Jiřiny Rippelové se ke stížnosti přidali i senátoři, kteří pro novelu jednacího řádu ruku zvedli. Jedná se tedy podle ní o další obstrukci před ratifikací Lisabonské smlouvy.
"Domnívám se, že jim vadí vůbec Lisabonská smlouva jako celek a nerozlišují jednotlivosti a přesuny kompetentnosti. Pokud vím, tak i na ústavně-právním výboru s tím většina kolegů neměla problém. Podle mě jejich snažení nebude mít ten účinek, který oni předpokládají. Domnívám se, že Ústavní soud neshledá rozpor s Ústavou České republiky."
Ústavní soud už jednou stížnost na Lisabonskou smlouvu řešil. Části, které vloni na podzim posuzoval, ale neshledal v rozporu s českou ústavou. Senát i Poslanecká sněmovna už smlouvu ratifikovaly.
Prezident Václav Klaus chce ale s podpisem čekat až do poslední chvíle. "Já určitě počkám, až všechny ty věci, a mezi ty patří i ústavní stížnost senátorů, se uskuteční," řekl Klaus.
Přečtěte si také:
Senátoři dokončují ústavní stížnost na Lisabonskou smlouvu
Oberfalzer: Při posuzování Lisabonské smlouvy by se soudci měli inspirovat v Německu
Irové si zopakují referendum o Lisabonské smlouvě 2. října
Německý ústavní soud pozastavil ratifikaci Lisabonské smlouvy, rozpor ale nenašel
Prezident Klaus chce rozhodnout o Lisabonské smlouvě jako poslední v Unii
M. Topolánek: Lisabonská smlouva o EU je mrtvá
Lisabonská smlouva není proti ústavnímu pořádku