Senátoři ODS chystají další ústavní stížnost v souvislosti s Lisabonskou smlouvou

K Ústavnímu soudu poputují ze Senátu v souvislosti s Lisabonskou smlouvou hned dvě stížnosti. Sestavila je skupina senátorů ODS doplněná několika jejich nezávislými kolegy. Do tří týdnů by měla do Brna odejít žádost o posouzení, zda je smlouva v souladu s ústavním pořádkem ČR. Příští týden pak chtějí odeslat stížnost na novelu jednacího řádu obou komor parlamentu, takzvaný zákon o vázaném mandátu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Oberfalzer

Jiří Oberfalzer | Foto: Anna Duchková | Zdroj: Český rozhlas

Co by měl Ústavní soud na jednacím řádu změnit, vysvětlil Radiožurnálu za autory stížnosti senátor ODS Jiří Oberfalzer: "Základním smyslem je dosáhnout toho, aby byl změněn zákon o takzvaném vázaném mandátu. Čili jednací řád Senátu a Poslanecké sněmovny tak, aby souhlas parlamentu s případným přesunem práv, kompetencí z české vlády na Evropskou unii byl vždy vyslovován ústavní většinou." (Ústavní většina vyžaduje souhlas tří pětin všech členů sněmovny či Senátu - pozn. redakce).

Podle senátorky za ČSSD Jiřiny Rippelové se ke stížnosti přidali i senátoři, kteří pro novelu jednacího řádu ruku zvedli. Jedná se tedy podle ní o další obstrukci před ratifikací Lisabonské smlouvy.

"Domnívám se, že jim vadí vůbec Lisabonská smlouva jako celek a nerozlišují jednotlivosti a přesuny kompetentnosti. Pokud vím, tak i na ústavně-právním výboru s tím většina kolegů neměla problém. Podle mě jejich snažení nebude mít ten účinek, který oni předpokládají. Domnívám se, že Ústavní soud neshledá rozpor s Ústavou České republiky."

Ústavní soud už jednou stížnost na Lisabonskou smlouvu řešil. Části, které vloni na podzim posuzoval, ale neshledal v rozporu s českou ústavou. Senát i Poslanecká sněmovna už smlouvu ratifikovaly.

Prezident Václav Klaus chce ale s podpisem čekat až do poslední chvíle. "Já určitě počkám, až všechny ty věci, a mezi ty patří i ústavní stížnost senátorů, se uskuteční," řekl Klaus.

Přečtěte si také:
Senátoři dokončují ústavní stížnost na Lisabonskou smlouvu
Oberfalzer: Při posuzování Lisabonské smlouvy by se soudci měli inspirovat v Německu
Irové si zopakují referendum o Lisabonské smlouvě 2. října
Německý ústavní soud pozastavil ratifikaci Lisabonské smlouvy, rozpor ale nenašel
Prezident Klaus chce rozhodnout o Lisabonské smlouvě jako poslední v Unii
M. Topolánek: Lisabonská smlouva o EU je mrtvá
Lisabonská smlouva není proti ústavnímu pořádku

Věra Pfeifferová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme