Senátoři podali ústavní stížnost na novely přijaté kvůli Lisabonské smlouvě

Sedmnáct senátorů hlavně z ODS předložilo Ústavnímu soudu stížnost na novely zákonů o tzv. vázaném mandátu. Ty byly přijaty, aby mohli poslanci schválit Lisabonskou smlouvu. Takzvaný vázaný mandát umožňuje převádět vládní kompetence na Evropskou unii jen se souhlasem parlamentu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Oberfalzer

Jiří Oberfalzer | Foto: Anna Duchková | Zdroj: Český rozhlas

Senátorům se nelíbí, že by k převodu pravomocí do Bruselu stačila prostá, nikoliv ústavní většina. Podle svého prohlášení také chtějí, aby za nesouhlas s převedením pravomocí bylo pokládáno i to, kdyby se ke změně parlament ve stanovené lhůtě nevyjádřil.

Tvůrcem stížnosti je senátor za ODS Jiří Oberfalzer. Kromě senátorů z ODS podle něj stížnost podepsali i nestraník Tomáš Töpfer a místopředsedkyně Strany svobodných občanů Liana Janáčková.

ČSSD: Jen zdržovací taktika

Senátoři, kteří při projednávání v Senátu smlouvu podpořili, mezi nimi šéf senátorů ČSSD Petr Vích, ale důvody zákonodárců podepsaných pod stížností vidí jen jako snahu zdržet ratifikační proces Lisabonské smlouvy. "Jejich snahou je poskytnout alibi panu prezidentovi, který, dokud nebude tato smlouva projednána u Ústavního soudu, bude mít důvod ji nepodepsat," řekl Radiožurnálu Vích.

Senátoři se hodlají na Ústavní soud obrátit také s požadavkem na opětovné přezkoumání samotné Lisabonské smlouvy jako celku. Předložit ho chtějí nejpozději na přelomu září a října. Ústavní soud ale už jednou některé části Lisabonské smlouvy posuzoval a konstatoval, že nejsou v rozporu s ústavou ČR.

Lisabonskou smlouvu schválily obě komory českého parlamentu. Pro dokončení ratifikace dohody v Česku schází ještě podpis prezidenta. Václav Klaus s podpisem čeká mimo jiné právě na výsledek posouzení nové ústavní stížnosti.

Lisabonská smlouva, která upravuje řízení rozšířené Unie, vstoupí v platnost až poté, co ji schválí všech 27 členských států EU. V Německu, v České republice i v Polsku sice dokument schválily parlamenty, ale rozhodnutí zákonodárců ještě mají stvrdit hlavy států. Irsko čeká na podzim další referendum o smlouvě.

Přečtěte si také:

Lisabonská smlouva není proti ústavnímu pořádku
Senátoři dokončují ústavní stížnost na Lisabonskou smlouvu
Senátoři schválili Lisabonskou smlouvu
Prezident Klaus chce rozhodnout o Lisabonské smlouvě jako poslední v Unii

Renáta Prátová, Václava Marešová, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme