Senátoři podávají na kolegy oznámení kvůli možnému střetu zájmů

Poprvé v historii českého parlamentu podalo pět senátorů oznámení na své kolegy kvůli střetu zájmů. Toho se mělo 11 senátorů a 46 poslanců dopustit tím, že neodevzdalo oznámení o svých vedlejších příjmech a darech za minulý rok. Podnět jde na mandátový a imunitní výbor komory a výsledkem řízení může být veřejná výtka senátorům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo Senátu | Foto: Jan Rosenauer

Mezi pěticí zákonodárců, kteří přijali návrh občanského sdružení Oživení na podání podnětu kvůli neodevzdání povinného přiznání je i nezávislý senátor zvolený za Cestu změny Martin Mejstřík. Ten je přesvědčený, že by parlament měl připravit novelu zákona o střetu zájmů. "Teď nehovořím o nějakých sanckích, které by měly hrozit těm kdo ten zákon poruší, to je samo o sobě velké téma, ale ten zákon by měl být rozšířen třeba i na samosprávu."

Jak uvedl předseda senátního mandátového výboru unionista Jan Hadrava, podání pěti jeho kolegů není úplné. Zákon o střetu zájmů totiž neukládá povinnost podat oznámení i v případě, že dotyčný zákonodárce neměl větší příjem či dar, než je jeho odměna za výkon mandátu. Proto si Hadrava myslí, že by měl být zákon o střetu zájmů novelizován. "Musí být konkrétně řečeno, že pan poslanec XY si koupil tři auta a toto přiznání nepodal."

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme