Senátoři podpořili předdůchody, lidé by je mohli čerpat od ledna

Lidé vykonávající fyzicky náročné profese nebo ti, kteří přijdou ve vyšším věku o zaměstnání, budou moci odejít do předdůchodů. Rozhodli tak senátoři. Tato možnost se bude týkat jen lidí, kterým do penze chybí nanejvýš pět let a mají dostatečně naspořeno. Norma teď míří k podpisu k prezidentovi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu, který má na programu návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, Alexander Vondra

Schůze Senátu, který má na programu návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, Alexander Vondra | Foto: Filip Jandourek

Zájemci o předdůchody budou muset mít naspořeno v doplňkovém penzijním spoření tolik peněz, aby mohli čerpat měsíčně alespoň třetinu průměrné hrubé mzdy. To je zhruba osm tisíc korun.

Ve srovnání s dřívějším odchodem do starobní penze nebude mít předdůchod vliv na výši pobírané měsíční dávky v penzi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak by měly předdůchody v praxi fungovat, vysvětlila na Rádiu Česko senátorka Alena Dernerová

Podle končícího ministra práce a sociálních věcí za TOP 09 Jaromíra Drábka už nebude možné předdůchod opustit, když si člověk najde práci.

„Pokud už člověk jednou vejde do toho systému, kdy tedy čerpá z penzijního systému, tak potom už, i když sežene zaměstnání, ta penze mu bude vyplácena dál,“ vysvětil Drábek.

Podle senátora ODS Miroslava Škalouda ale budou předdůchody řešením jen pro menší část lidí. „Návrh prošel hladce od vládní koalice z toho důvodu, že nevyvolá nějaké velké finanční výdaje ze státního rozpočtu. Protože odhadovaný počet lidí, kteří využijí tohoto institutu, nebude tak velký,“ upozornil Škaloud.

Podle předsedy Senátu za ČSSD Milana Štěcha by ale zaměstnavatelé měli v budoucnu zvýšit své příspěvky na penzijní spoření.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek a předseda Konfederace zaměstnavatelských svazů a viceprezident Hospodářské komory Jan Wiesner mluvili o předdůchodech

„Je to systém, který je správný, ale bude záviset na tom, jestli zaměstnavatelé budou na důchodové připojištění výrazněji přispívat než v současné době,“ upozornil.

„Je potřeba si uvědomit, že se to stávajících důchodců, nejbližších důchodců, prakticky netýká. To se týká budoucích generací, kterým dneska je zhruba přes 30 let, kteří budou přicházet na pracovní trh,“ dodal Štěch.

Zaměstnavatelé zatím podporují příspěvkem pouze pětinu klientů penzijních fondů. Předseda Konfederace zaměstnavatelských svazů a viceprezident Hospodářské komory Jan Wiesner je ale přesvědčen, že ochota přispívat mezi zaměstnavateli roste. Jedním z důvodů je daňové zvýhodnění.

Prvního pilíře se změny nedotknou

Na předdůchod dosáhnou jen lidé, kteří si v penzijních fondech našetří větší sumu, pro běžné občany by se přesto nemělo jednat o nedosažitelný cíl, myslí si vedoucí právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek.

„Průměrná úložka v penzijních fondech lidí zhruba pět let před důchodem se dneska pohybuje okolo 140 – 150 tisíc korun. Čili předpoklad tady je, že i někteří z těch, kteří budou odcházet už od 1. ledna příštího roku, by mohli z třetího pilíře předdůchod získat,“ upřesnil.

Předdůchod lze podle něj navíc kombinovat s předčasným odchodem do starobního důchodu nebo s dalším výdělkem. Zdůraznil také, že kvůli zavedení nového systému současní penzisté o peníze nepřijdou.

Evropa chce pracující seniory

Evropská unie ovšem prosazuje investice do vytváření pracovních míst pro seniory a předčasné odchody do penze nebo do předdůchodu kritizuje. Česká vláda navíc odebrala pracujícím důchodcům slevu na dani.

„Stát demotivuje lidi, vyhání je z trhu práce. Kdežto tato šance přes předdůchod umožňuje kombinovat například částečný pracovní úvazek, čili menší pracovní aktivitu, a tím pádem doplňovat zase ty potřeby, kdy maminky musejí odejít na mateřskou dovolenou. A v podstatě by se o to místo mohli podělit dva zaměstnanci – jeden mladší a jeden starší, každý na poloviční úvazek,“ navrhnul Samek.

Zaměstnávání důchodců, kteří mohou a chtějí pracovat, podporuje také Wiesner, i když s výhradami. „Záleží to na celkové situaci, která bude na trhu a jaká bude v ekonomice. Přece jde o to, aby lidé v produktivním věku měli práci, aby měli práci především ti, kteří vyjdou ze školy, absolventi a tak dále. Myslím si, že to je prvořadé, “ vysvětlil.

Václava Marešová, Veronika Sedláčková, mta, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme