Senátoři podpořili zákon o státních úřednících

Asi 80 tisíc státních úředníků by se v blízké době mohlo dočkat svého služebního zákona. Po Poslanecké sněmovně ho totiž schválil také Senát. Předloha, kterou ještě musí stvrdit prezident republiky, dává státním úředníků některé další povinnosti, ale zároveň jim přináší i nové výhody a vyšší platy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fronta na Úřadu práce | Foto: Uherský Brod

Vládní předloha, která dnes uspěla i v horní parlamentní komoře, se bude týkat asi 80 tisíc státních úředníků. Ti by měli mít například nejen vyšší platy a pětitýdenní dovolenou, ale při propuštění i nárok na pětiměsíční odstupné. Na druhou stranu si ale nebudou moci přivydělávat a budou skládat slib věrnosti státu.

Zákon prosadili sociální demokraté a senátoři Koalice. Jeden z hlavních argumentů pro schválení předlohy uvedl unionista Jan Hadrava. "Především by mělo dojít k dostatečnému oddělení státní správy od politické moci."

Podle vicepremiéra Pavla Rychetského zákon otevírá cestu ke zkvalitnění a zefektivnění práce našeho úřednictva. "Samozřejmě, že si nemyslím, že hlavní problém českého úředníka, který má tradici už z Rakouska-Uherska a který spočívá v tom, že jde o úředníka vrchnostenského, se podaří odstranit jedním zákonem. Na druhé straně, bez tohoto zákona vůbec nemáme šanci dát se na cestu, která vede k úředníkovi, který slouží své zemi, slouží jejím občanům, současně je neúplatný a je za to také oceněn a má za to výhody."

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Rychetský o služebním zákoně

Proti služebnímu zákonu byli občanští demokraté - podle nich totiž vazba úředníků na politiky bude naopak větší. Zákon ještě čeká na podpis prezidenta republiky, platit má od ledna 2004.

Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme