Senátoři podpořili zrušení doživotní imunity zákonodárců

Vydávání zákonodárců k trestnímu stíhání bude jednodušší. Souhlasil s tím Senát. Měl vybrat mezi dvěma návrhy, nakonec se rozhodl pro mírnější. Přísnější verze, aby poslance a senátory chránila imunita jen při projevech na půdě parlamentu, nakonec neprošla. Do sněmovny tak jde norma, kterou předložili senátoři napříč politickými stranami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jak vysvětluje jeden z jejích autorů, senátor za ČSSD Miroslav Antl, imunita by zákonodárce chránila jen po dobu výkonu mandátu. Stejnou imunitu má teď prezident:

„My jsme chtěli srovnat imunitu s prezidentem, ale hlavně jsme chtěli mít jistotu, aby prošla oběma komorami. Chceme imunitu omezit na dobu výkonu mandátu. Po tu dobu by neběžela promlčecí doba a pak by orgány činné v trestním řízení mohly stíhat konkrétního poslance, senátora či soudce ústavního soudu.“

Ve Sněmovně se tak sejdou dvě téměř identické ústavní novely o omezení trestní imunity jen po dobu mandátu. Neprošel přísnější návrh Jaroslava Kubery z ODS. Ten říká, že poslanci dají přednost vlastní verzi před senátní. V každém případě současný rozsah imunity považuje za zbytečný:

„To je nejčistší z právního hlediska. Zachovává imunitu, která skutečně je nezbytná, aby poslanec nemohl být stíhán za hlasování a za projevy ve sněmovně.“

Podle jedné z autorek návrhu, předsedkyně klubu senátorů za TOP 09 a Starosty Soni Paukrtové nemá současná imunita rozumné zdůvodnění.

„Jestliže máme pocit, že v této republice je možné někoho šikanovat, podávat na něj trestní oznámení, tak je přeci celá řada jiných občanů, kteří zastávají veřejné funkce, starostové, zastupitelé. Proto mi přijde nesmyslné, abychom my používali takový velký rozsah imunity,“ říká Paukrtová.

Václava Marešová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme