Senátoři posoudí dva různé návrhy na omezení imunity zákonodárců

Senátoři rozhodnou, jestli bude jednodušší trestní stíhání zákonodárců. Posuzovat budou hned dva návrhy na omezení imunity. První předkládají senátoři ODS v čele s Jaroslavem Kuberou, druhý je dílem senátorů napříč politickými stranami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Církevní restituce-mýty a skutečnost v Senátě

Církevní restituce-mýty a skutečnost v Senátě | Foto: Filip Jandourek

Návrh, který společně překládají senátoři různých politických stran, počítá s imunitou omezenou pouze na dobu trvání mandátu. Pak by bylo trestní stíhání politika možné. Podle jedné z autorek návrhu, předsedkyně klubu senátorů za TOP 09 a starosty Soni Paukrtové nemá současná imunita rozumné zdůvodnění.

„Jestliže máme pocit, že v této republice je možné někoho šikanovat, podávat na něj trestní oznámení a tak podobně, tak je přece celá řada jiných občanů, kteří zastávají veřejné funkce – všichni starostové, jsou tady zastupitelstva,“ řekla Paukrtová a dodala:

„Takže mně přijde nesmyslné, abychom my používali takový velký rozsah imunity. A myslím si, že i z toho, co tím signalizujeme veřejnosti, je to důležitý moment.“

Další z předkladatelů, senátor za ČSSD Miroslav Antl řekl, že cílem návrhu je srovnat imunitu zákonodárců s prezidentem.

„Ale hlavně jsme chtěli mít jistotu, aby návrh prošel oběma komorami. Chceme omezit imunitu na dobu výkonu mandátu. To znamená, že po tu dobu by neběžela promlčecí doba, a pak by orgány činné v trestním řízení mohly stíhat konkrétního poslance či senátora nebo soudce ústavního soudu,“ popsal Antl.

Druhý návrh, který připravil senátor ODS Jaroslav Kubera, jde ještě dál. Zákonodárci by byli před trestním stíháním chráněni jenom za projevy na půdě parlamentu. Podle Kubery je současný rozsah imunity zbytečný, když platí, že pokud zákonodárci nevydají poslance nebo senátora, je jeho trestní stíhání v konkrétní věci vyloučeno.

„To je nejčistší z právního hlediska, zachovávat tu imunitu, která skutečně je nezbytná, aby poslanec nemohl být stíhán za hlasování a za projevy ve sněmovně. Dokonce jeden kolega se mě ptal, co když to řekne někde jinde. A to už samozřejmě ochráněn není. Jsou to skutečně jen projevy na půdě té komory, Senátu nebo Poslanecké sněmovny,“ vysvětlil Kubera.

Václava Marešová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme