Senátoři posoudí návrh na zvýšení DPH. Vládní předlohu pravděpodobně zamítnou

Vládní návrh na zvýšení DPH dnes v Senátu velmi pravděpodobně neuspěje. Podle ČSSD by balíček daňových změn způsobil na začátku roku zmatek a opozice proto bude hlasovat pro jeho zamítnutí. Nečasova vláda přitom s přijetím balíčku počítá v návrhu státního rozpočtu na příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu, který má na programu návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi | Foto: Filip Jandourek

Vládní daňový balíček počítá se zvýšením sazeb DPH o jeden procentní bod na 15 a 21 procent. Kabinet chce také zavést sedmiprocentní solidární daň z příjmu pro lidi, kteří berou nad sto tisíc měsíčně. Chce i zrušit některé daňové výhody. Slibuje si od toho 20 miliard korun pro státní rozpočet.

ČSSD má ale v Senátu většinu a vládní návrh odmítne. Podle sociálních demokratů zhorší životní úroveň lidí a zbrzdí hospodářský růst.

„Bude to samozřejmě znamenat zdražení základních životních potřeb, nákladů na bydlení, potravin a dalších věcí, které s tím souvisí. A to jak přímo, tak nepřímo. Protože zvýšení DPH se projeví nejen v ceně konkrétních výrobků a služeb, ale i nepřímo v nákladech firem a ty to samozřejmě zahrnou do svých cen,“ řekl místopředseda Senátu a ČSSD Zdeněk Škromach.

Proti vládnímu návrhu bude i nezařazený senátor Vladimír Dryml. "Především mi vadí způsob toho, jak to má dopadnout na všechny. Chybí prorůstová opatření a jde v podstatě pouze o další škrtání. A to nemá řešení v této podobě,“ vysvětlil.

S argumenty Sociálních demokratů nesouhlasí ministr průmyslu a obchodu a první místopředseda ODS Martin Kuba. I když ho změny netěší, vidí v nich řešení současné situace.

„Jsem přesvědčen, že dopad toho jednoprocentního nárůstu do reálných cen nebude zdaleka takový, že trh bude schopen tu situaci absorbovat lépe, než v politických debatách proti koalici opozice používá,“ uvedl.

Podle Kuby má koalice dost hlasů na to, aby očekávané veto Senátu ve sněmovně přehlasovala.

Lucie Husárová 1, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme