Česko 1:1 Rakousko

Senátoři posoudí, zda by byl Sváček dobrým ústavním soudcem

Senátoři budou rozhodovat o tom, jestli se předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček stane ústavním soudcem. Oba senátní výbory, které jeho nominaci projednávaly, ale tento krok nedoporučily. Budoucího ústavního soudce navrhuje prezident a rozhodnutí je pak na Senátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud projednává stížnost na rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů při loňských komunálních volbách | Foto: Filip Jandourek

Vůči Janu Sváčkovi má ale řada senátorů výhrady. Například i místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier.

„Já nechci zpochybňovat jeho odborné předpoklady, odbornou způsobilost v tom, co vykonává, ale měl jsem určité pochybnosti. Já jsem nebyl úplně spokojen s tím, že pan doktor Sváček na některé věci odpovídal vyhýbavě, což je samozřejmě zcela v pořádku u soudce obecného soudu, ale pokud usiluje o souhlas Senátu se svojí nominací do Ústavního soudu, tak by nám měl zcela otevřeně vyložit své názory na zásadní ústavně-právní otázky,“ řekl Jiří Dienstbier.

Sváček byl předlistopadovým členem KSČ a část senátorů také poukazuje na jeho kontakty s vlivnými pražskými podnikateli. Senátor za ODS Jaroslav Kubera to ale vnímá jako zástupný problém.

„Sociální demokracie se prostě rozhodla, že panu prezidentu Klausovi už žádného Ústavního soudce nezvolí. To znamená, že kdyby to nebyl pan doktor Sváček a byl to někdo jiný, tak by stejně nebyl zvolen. Mně pan doktor Sváček nevadí, a to z toho důvodu, že pochází z jiného, neakademického právního prostředí. To znamená, že by obohatil ten Ústavní soud o takový tne praktický život neakademický, což také určitě je dobře,“ uvedl Jaroslav Kubera.

Senátorka Soňa Paukrtová za TOP 09 a starosty kandidaturu Jana Sváčka nepodpoří.

„Těch výtek tam bylo samozřejmě víc a celkově mi to dává obraz o tom, že mám-li pochybnosti, tak určitě nebudu pro toho člověka hlasovat, aby se stal soudcem Ústavního soudu,“ řekla Soňa Paukrtová.

Václava Marešová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme