Senátoři požadují zrušení sKaret, vláda jejich návrh ale zřejmě zamítne

Vláda se znovu vrátí ke kritizovaným sKartám. Na stole má senátní návrh, který požaduje jejich zrušení. Kabinet ho ale s největší pravděpodobností zamítne. Ministerstvo práce a sociálních věcí místo toho navrhuje, aby sKarty sloužily povinně pouze jako průkazky, a konto k nim by lidé měli jen v případě, že by ho chtěli. Česká spořitelna už avizovala, že v takovém případě by pro ni provozovaní systému nemělo smysl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sKarta | Foto: mpsv.cz

Podle analýz je povinné zřizování spořitelního účtu k sKartě v rozporu s ústavou.

„Věříme, že se dohodneme na tom, že technické účty nebude spořitelna povinně zřizovat. To znamená, že pokud se klient rozhodne, že nechce mít aktivovanou platební funkci karty, tak nebude zřízen technický účet,“ uvedla již dříve ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Prostor pro dohodu prý ale ještě je, protože nová pravidla ministři ještě neprojednali. „Zatím jsme se dále ještě nepohnuli, protože Česká spořitelna čeká na to, jakým způsobem budou vypořádány připomínky k legislativě, kterou máme teď předloženou do meziresortního řízení. To bude začátkem příštího týdne, a spořitelna avizovala, že teprve poté se bude vyjadřovat k tomu, zda se bude chtít s námi bavit o případném jednostranném ukončení smlouvy a pak případných následných kompenzacích,“ připomněla ministryně.

Lidé by si podle ní měli určit sami, jak chtějí peníze dostávat. Třeba i složenkou. „Poštovní poukázky podle tohoto návrhu budou bezplatně zasílány v případě, když si o ně řekně příjemce dávek v hmotné nouzi, tam stát platbu od klienta jednoznačně vyžadovat nebude. V ostatních případech, pokud se bude jednat o nové klienty, bude tato služba bude zpoplatněna,“ popsala Müllerová.

Stanislav Vintr, Martina Spěváčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme