Senátoři pravděpodobně nepodpoří protikorupční balíček

Protikorupční balíček dosluhujícího ministra vnitra Martina Peciny Senát pravděpodobně odmítne. Ústavní komisy horní komory se nelíbí, že příliš posiluje pravomoci policie na úkor soudů a má výhrady i k tomu, že ho sněmovna schválila těsně před volbami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát

Senát | Foto: Tomáš Adamec

Předsedkyni ústavní komise v senátu Jiřině Rippelové také vadí institut korunního svědka, který by předloha zavedla. Výměnou za beztrestnost by tak některý z obviněných mohl usvědčit pachatele.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl senátor za ODS Jiří Žák.

„V podstatě zde posilujeme pravomoc státního zastupitelství. Na rozdíl od soudu, který jediný je podle ústavy schopen rozhodovat o vině a trestu. Ústavní pohled je sice trochu širší, ale záležitost korunního svědka by mohla znamenat problém,“ řekla Radiožurnálu Rippelová.

Vůči předloze, kterou připravilo ministerstvo vnitra, mají senátoři výhrady napříč stranami. Odmítla ho i ústavní komise. Podle senátora za ODS Jiřího Žáka by výrazně posílil pravomoci policie na úkor soudů.

„V rámci navrhovaného balíčku se vyskytují věci, které jsou na hraně ústavnosti. Jako třeba zasahování moci výkonné do moci soudní. To se dotýká korunního svědka a některých dalších bodů. Podstatné je to, že nám to bylo předloženo tak, že do toho nejsme schopni zasáhnout,“ uvedl Žák.

Pecinův balíček je prý šitý horkou jehlou

Podle senátorky ČSSD a předsedkyně ústavní komise Rippelové byl protikorupční balíček připravený příliš narychlo: „Návrh nebyl podroben adekvátní diskusi. To je důležité zejména kvůli ústavní dimenzi a v zásadě ústavní svobody, potažmo úloze nezávislého soudu v trestním řízení. Souhlasila bych ale například z bodem odposlechů, a to při snížení sazby na osm roků.“

Podle senátora za ODS Jiřího Žáka je problémem i to, že se neměla čas k předloze vyjádřit odborná veřejnost: „Podle mě bylo velmi nešťastné, že tento návrh zákona byl předložen tak pozdě. Kdyby to bylo o tři měsíce dříve, tak si myslím, že bychom byli schopni dospět k nějakému závěru. Domnívám se, že všichni členové rodící se koalice se k protikorupčním opatřením velmi hlásí. Co by mělo být zavedeno, nejsou věci převratně nové, některé nejsou úplně kompatibilní s našim právem a zasloužilo by si to širší debatu.“

Předsedkyně klubu senátorů TOP 09 a Starostů Soňa Paukrtová předloze vytýká hlavně častější využití krajních prostředků vyšetřování, například odposlechů:

„Vše, co se zde navrhuje, jsou takzvané krajní prostředky vyšetřování. Jako třeba odposlechy, agent, korunní svědek. Z mého pohledu by tyto prostředky měly být vyhrazené pro stíhání krajních podob organizované trestné činnosti. Předkládaný návrh zákona se však vztahuje na používání avizovaných prostředků na poměrně širokou škálu trestné činnosti, která je často i bagatelní.“

Pokud senátoři návrh zamítnou, sněmovna už je přehlasovat nemůže.

Václava Marešová, Alžběta Rákosová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme