Senátoři připravili návrh zákona o referendu

Senátoři připravili vlastní návrh zákona o referendu o našem vstupu do Evropské unie. Dosud se však nedohodli, zda v zákoně ponechají povinnou nadpoloviční účast oprávněných voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátoři si pochvalují podle předsedkyně jejich ústavně-právního výbory Dagmar Lastovecké z ODS především to, že se jim podařilo dobře naformulovat otázku všelidového hlasování. "My jsme do tohoto návrhu formulovali otázku tak, že se chceme zeptat občanů, zda souhlasí se vstupem do Evropské unie podle podmínek sjednaných ve smlouvě. Vychází se z toho, že až bude mít Česká republika vyjednané podmínky, smlouva bude před ratifikací, tak se občané vyjádří."

Sociální demoraté a lidovci v horní komoře parlamentu by sice dali přednost obecnému zákonu o referendu, ale pro všelidové hlasování o vstupu do Evropské unie také zvednou ruku. Otázkou zůstává povinné kvórum pro referendum. Šéf lidoveckých senátorů Jiří Šenkýř je zastáncem nadpoloviční účasti oprávněných voličů. "Toto je poměrně zásadní otázka. Já odhaduju, že nejenom v našem klubu, ale v celém senátu bude ta hranice na 50ti procentech."

Velká část lidí není stále rozhodnutá v otázce vstupu naší země do Evropské unie. Ukazují to průzkumy Střediska empirických výzkumů. Podle analytika Jaroslava Huka se podíl lidí, kteří váhají, nemění. Čtyři z deseti Čechů stále nejsou rozhodnuti, zda má naše země usilovat o členství v patnáctce. Lidé se například bojí, že se vstupem České republiky do Evropské unie nás čeká vlna zdražování. Češi také postupně přestávají věřit, zda nás Evropská unie vůbec chce. Více než šedesát procent lidí považuje požadavky Bruselu za přehnané.

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme